Policie zadržela mezinárodně hledaného cizince, v Turecku ho odsoudili za vazby na teroristy

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 11. 2015 19:07
Policie zadržela mezinárodně hledaného muže, který je podezřelý z vazeb na teroristy. Třicetiletého Turka zadržela královéhradecká policie, hledá ho Interpol. "Děkuji policistům za skvělou práci. Zadržení osoby podezřelé z napojení na teroristy je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují," dodal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvláštní bezpečnostní opatření zavedlo Česko po nedávných teroristických útocích v Paříži, v platnosti budou nejméně do konce roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Hradec Králové - Královéhradecká policie v úterý zadržela cizince, po kterém pátral Interpol kvůli vazbám na terorismus.

Za ty byl v Turecku odsouzen. Jeho zatčení je důsledkem zvýšených bezpečnostních opatření, která policie přijala po útocích v Paříži.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je to tak důkaz, že fungují.

Podle neoficiálních informací ČTK byl zadržený muž v Turecku odsouzený za spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu. Česká televize uvedla, že roznášel pro PKK letáky.

Kurdskou stranu pracujících považují Turecko, USA i Evropská unie za teroristickou organizaci. Kurdské milice teď stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti radikálům z organizace Islámský stát.

Zastavili ho při silniční kontrole

"Policisté muže zkontrolovali v rámci silniční kontroly, a to po vytipování vozidla s cizí státní poznávací značkou," řekla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Policie podle ní poté zjistila, že muž byl v Turecku odsouzen za kriminální čin s teroristickým podtextem a vyhýbá se nástupu do vězení.

"Dle dostupných evidencí byl odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka,“ dodává Ježková.

V současné době je muž v cele a policie připravuje podnět na jeho vzetí do vydávací vazby.

Profesionální přistup

O zadržení cizince původně informoval Chovanec na Twitteru. "Děkuji policistům za skvělou práci. Zadržení osoby podezřelé z napojení na teroristy je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují," dodal.

"Vážím si profesionálního přístupu královéhradecké policejní hlídky," doplnil Aktuálně.cz policejní prezident Tomáš Tuhý.

 

Právě se děje

Další zprávy