Policie zadržela mezinárodně hledaného cizince, v Turecku ho odsoudili za vazby na teroristy

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 11. 2015 19:07
Policie zadržela mezinárodně hledaného muže, který je podezřelý z vazeb na teroristy. Třicetiletého Turka zadržela královéhradecká policie, hledá ho Interpol. "Děkuji policistům za skvělou práci. Zadržení osoby podezřelé z napojení na teroristy je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují," dodal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvláštní bezpečnostní opatření zavedlo Česko po nedávných teroristických útocích v Paříži, v platnosti budou nejméně do konce roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Hradec Králové - Královéhradecká policie v úterý zadržela cizince, po kterém pátral Interpol kvůli vazbám na terorismus.

Za ty byl v Turecku odsouzen. Jeho zatčení je důsledkem zvýšených bezpečnostních opatření, která policie přijala po útocích v Paříži.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je to tak důkaz, že fungují.

Podle neoficiálních informací ČTK byl zadržený muž v Turecku odsouzený za spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu. Česká televize uvedla, že roznášel pro PKK letáky.

Kurdskou stranu pracujících považují Turecko, USA i Evropská unie za teroristickou organizaci. Kurdské milice teď stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti radikálům z organizace Islámský stát.

Zastavili ho při silniční kontrole

"Policisté muže zkontrolovali v rámci silniční kontroly, a to po vytipování vozidla s cizí státní poznávací značkou," řekla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Policie podle ní poté zjistila, že muž byl v Turecku odsouzen za kriminální čin s teroristickým podtextem a vyhýbá se nástupu do vězení.

"Dle dostupných evidencí byl odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka,“ dodává Ježková.

V současné době je muž v cele a policie připravuje podnět na jeho vzetí do vydávací vazby.

Profesionální přistup

O zadržení cizince původně informoval Chovanec na Twitteru. "Děkuji policistům za skvělou práci. Zadržení osoby podezřelé z napojení na teroristy je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují," dodal.

"Vážím si profesionálního přístupu královéhradecké policejní hlídky," doplnil Aktuálně.cz policejní prezident Tomáš Tuhý.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 37 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy