Živě: Němečtí kriminalisté vyšetřují část běženců. Podezírají je ze spojení s teroristy

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Německo odhaduje, že letos požádá o azyl na 800 000 lidí.
Německo odhaduje, že letos požádá o azyl na 800 000 lidí. | Foto: Reuters

Lublaň/Brusel/Berlín - Slovinsko požádalo ostatní státy EU o pomoc se zvládnutím uprchlické krize. Výzvu vyslyšelo Rakousko i Německo a obě země již poskytly několik policistů.

Čeští policisté odjeli pomáhat střežit hranice do Maďarska a do Slovinska by podle náčelníka generálního štábu české armády Josefa Bečváře Česká republika mohla vyslat několik desítek vojáků s technikou.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:25

Více než stovka českých dobrovolníků působí na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde pomáhá tisícům migrantů mířících do EU. Ještě minulý týden, kdy na hranici před vstupem do Chorvatska uvázlo několik tisíc uprchlíků v dešti a větru, fungovala na přechodu jen asi třicítka Čechů. Takzvaný Czech Team pracuje čtyřiadvacet hodin denně již pátým týdnem. Od soukromých dárců z Česka plynou na humanitární pomoc stovky tisíc korun. Lidé vozí peníze Czech Teamu přímo do Berkasova v hotovosti nebo na kreditních kartách. Aby náklady byly co nejnižší, humanitární pomoc se pořizuje na místě. Na místo dnes dorazil i kamion se sedmi tunami oblečení z dárcovských sbírek. Část už je v Berkasovu, ostatní v centrálním skladu Červeného kříže v Chorvatsku.

18:35

Počet obětí z tří lodí s uprchlíky, které se ve středu potopily u východořeckých ostrovů nedaleko Turecka, stoupl na šestnáct. Z toho 11 jsou děti, oznámily dnes pobřežní stráže podle listu Ta Nea. Řecké úřady stále pátrají po čtyřech desítkách migrantů. Při dalších neštěstích u ostrovů Samos a Agathonisi zahynulo ve středu sedm osob, z toho pět dětí. Pohřešují se dvě malé děti a dva dospělí muži. Zachráněno bylo 123 migrantů.

18:15

Německá policie dnes zadržela 32letého muže podezřelého z únosu a zabití čtyřletého imigranta. Muž se k činům přiznal, oznámili dnes v Berlíně vyšetřovatelé. Chlapec původem z Bosny a Hercegoviny zmizel 1. října před budovou sociálního úřadu v německé metropoli. V Německu jeho rodina žije už delší dobu. Pozůstatky dítěte dnes nalezli vyšetřovatelé ve voze zadrženého. Jejich stav naznačuje, že dítě je mrtvé už delší dobu. Tělo bylo zahrabáno do steliva pro kočky. Agentura DPA dnes v podvečer uvedla, že pitva stále pokračuje. K pachateli přivedla policii jeho matka, u níž žije v braniborském Jüterbogu. Policie předpokládá, že je jediným pachatelem a v pátek by na něj měla být uvalena vazba. Další podrobnosti o muži, včetně motivu jeho počínání nebo povolání, nejsou známy.

17:08

Více než stovka českých dobrovolníků působí na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde pomáhá tisícům migrantů mířících do Evropské unie.

Ještě minulý týden, kdy na hranici před vstupem do Chorvatska uvízlo několik tisíc uprchlíků v dešti a větru, fungovala na přechodu jen zhruba třicítka Čechů. Takzvaný Czech Team pracuje čtyřiadvacet hodin denně již pátým týdnem.

Lidé stále proudí na srbsko-chorvatskou hranici.
Lidé stále proudí na srbsko-chorvatskou hranici. | Foto: Reuters
16:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Křesťanští uprchlíci z Iráku, které chce do Česka přivézt nadační fond Generace 21, hledají hlavně bezpečí.

Podle fondu má řada z nich vysokoškolské vzdělání, počítají ale s tím, že v Česku budou muset začít od pomocných prací. Důležité je pro ně také to, aby jejich děti po více než ročním pobytu v uprchlickém táboře v Irbílu mohly zase začít chodit do běžné školy.

16:23

Více než stovka českých dobrovolníků působí na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde pomáhá tisícům migrantů mířících do Evropské unie. Ještě minulý týden, kdy na hranici před vstupem do Chorvatska uvízlo několik tisíc uprchlíků v dešti a větru, fungovala na přechodu jen zhruba třicítka Čechů. Takzvaný Czech Team pracuje čtyřiadvacet hodin denně již pátým týdnem.

Stovky tisíc korun na humanitární pomoc plynou od soukromých dárců z Česka. Lidé vozí peníze Czech Teamu přímo do Berkasova v hotovosti nebo na kreditních kartách. Aby náklady byly co nejmenší, humanitární pomoc se pořizuje na místě.

Uprchlíci v Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici.
Uprchlíci v Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters
15:45

S příchodem běženců do Německa však podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů. Od začátku roku úřad zaznamenal kolem 600 útoků na ubytovny pro běžence, přinejmenším v 550 případech za nimi stáli pravicoví radikálové a rétorika zaměřená proti běžencům sílí.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo na 800 000 žadatelů o azyl a odhaduje se, že za celý rok jich může být až 1,5 milionu.

15:44

Mezi běženci přicházejícími do Německa možná jsou i lidé, kteří se v Sýrii zapojili do teroristických skupin.

Časopisu Focus to řekl prezident Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Podle něj kriminalisté vyšetřují zhruba desítku případů, v nichž mají vážné podezření, že se přistěhovalci dopustili v zemi původu vážných trestných činů. BKA má údajně zhruba o stovce běženců indicie, že by mohli mít spojitost s terorismem. V naprosté většině případů se podezření nepotvrdila, část uprchlíků ale kriminalisté důkladně prověřují.

15:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud se uzavřou hranice na balkánské trase, běžencům nezbyde nic jiného, než se na Západ dostat po moři. Podívejte se, jak riziková cesta po Středozemním moři je.

Člun s uprchlíky, Středozemní moře, 12. dubna 2015.
Člun s uprchlíky, Středozemní moře, 12. dubna 2015. | Foto: ČTK
15:04

Padesátka českých policistů už odjela pomáhat hlídat hranice do Maďarska.

15:01

Česko vyšle v nejbližší době 20 policistů do Slovinska, aby tam pomohli s hlídáním schengenské hranice.

V balkánské zemi mají být do poloviny prosince. O vyslání rozhodl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), stojí v materiálu, který v pondělí projedná vláda. Náklady na vyslání strážců zákona jsou asi 3,5 milionu korun.

14:46

Maďarsko nepřijme zpět žádného z migrantů, které čekají deportace z jiných zemí Evropské unie.

Na dnešní pravidelné tiskové konferenci v Budapešti to podle agentury MTI zdůraznil šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár.

Novinářům v této souvislosti sdělil, že západní evropské země informovaly Budapešť o svém záměru vrátit do Maďarska kolem 40 000 migrantů. Tito lidé, které čekají deportace, by ale podle Lázára měli být posláni zpátky do Řecka, protože to byla jejich první země, v níž vstoupili do EU.

14:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do Evropy přijely tisíce dětských uprchlíků bez rodičů. Aby unikli válce a chudobě, absolvovali tisíce kilometrů úplně sami. Teď jim tady hrozí nebezpečí. Podívejte se na reportáž RFE/RL.

Dětským uprchlíkům bez rodičů hrozí násilí a sexuální zneužívání

5:41
Do Evropy přijely tisíce dětských uprchlíků bez rodičů. Aby unikli válce a chudobě, absolvovali tisíce kilometrů úplně sami. Teď jim v Evropě hrozí nebezpečí. Podívejte se na reportáž RFE/RL. | Video: Rádio Svobodná Evropa
14:29

Čeští a němečtí odpůrci přistěhovalců se chystají 8. listopadu demonstrovat v bavorském Schirndingu za úplné uzavření hranic mezi oběma zeměmi.

Demonstraci na hraniční přechod v Schirndingu nedaleko Chebu svolali Němci, kteří mají blízko k hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) a v minulosti vystupovali s projevy na jeho demonstracích. Podle pořadatelů by měl na akci pod heslem "Pomáháme při stavbě hranic" vystoupit také český poslanec Marek Černoch (Úsvit).

Připravovanou demonstraci odsoudila německá sociální demokracie (SPD), podle ní je žádost o obnovení hranice v místě někdejší železné opony snahou o znehodnocení touhy minulých generací po svobodě.

Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala. | Foto: Hnutí Úsvit
14:15 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Čtrnáct žadatelů o azyl už od neděle odmítá opustit autobus, který je dovezl k dočasné ubytovně ve švédském prázdninovém zařízení Lima. Ubytování na odlehlém chladném místě je podle uprchlíků nevhodné, neboť jsou mezi nimi i těhotné ženy a děti.

Lyžařské středisko v Limě nabídlo k ubytování žadatelů o azyl několik plně vybavených chat, které v zimě slouží milovníkům zimních sportů. Chatky stojí v odlehlé oblasti v lese, několik kilometrů od nejbližšího města. Běženci by tu měli zůstat do vyřízení svých žádostí o azyl.

14:03

Představitelé Evropské komise dnes v Bruselu země na balkánské trase vyzvali ke skutečně rychlému splnění závazků z nedělní schůzky, především k realizaci slibu najít 50 000 míst pro umístění migrantů.

Ještě dnes se má podle Schinase uskutečnit koordinační videokonference zástupců jednotlivých států. Právě na ní by mohly jednotlivé země sdělit své konkrétní nabídky.

13:52

Slovensko je připraveno postavit bariéry na zelené hranici, pokud jeho sousedé selžou v ochraně vnější schengenské hranice.

Novinářům to řekl premiér Robert Fico během cvičení bezpečnostních a záchranných složek, které bylo zaměřeno na ochranu slovensko-maďarské hranice. Případné zábrany by neměly zamezit vstupu běženců na Slovensko, ale nasměrovat je na vybraná místa s cílem podrobit migranty kontrole.

13:44  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecké úřady stále pohřešují 38 migrantů, kteří cestovali na dřevěné lodi, jež se ve středu potopila u břehů ostrova Lesbos.

Při neštěstí přišli o život čtyři děti, dva muži a jedna žena, uvedla agentura Reuters s odvoláním na pobřežní stráž. Pátrací akce po přeživších i nadále pokračuje. Pobřežní stráž z potopené lodi zachránila 242 lidí. Jde nejspíš o letošní největší námořní neštěstí u řeckých břehů.

Foto: Reuters
13:39

Česká republika by mohla do Slovinska v souvislosti s migrační krizí vyslat několik desítek vojáků s technikou.

Novinářům to dnes v Bruselu řekl náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář. Příslušný návrh by podle něj měla v pondělí projednat vláda.

"Byla by to obdoba pomoci, která je v současné době v Maďarsku," podotkl Bečvář.

13:35

Šestitisícové Dobřany na jižním Plzeňsku přispějí svému dlouholetému partnerskému městu Brežice ve Slovinsku na zvládání uprchlické krize.

Mimořádné jednání dobřanských zastupitelů schválilo, aby do Brežice odešlo 5000 eur (kolem 135 000 korun). Peníze nebudou nijak účelově vázané, slovinské městečko by je ale mohlo použít například na odvoz tun odpadků, které po uprchlících zůstávají, řekl dnes ČTK starosta Martin Sobotka.

Brežici, která je podobně velká jako Dobřany, váže s městem na Plzeňsku třináctileté partnerství. Pravidelné kontakty udržují nejen vedení obou měst, ale i zdejší základní či hudební školy.

13:27

Berlín by měl omezit rozvojovou pomoc pro země, jež odmítají přijmout zpět své občany, kteří neúspěšně žádali v Německu o azyl. Deníku Leipziger Volkszeitung to dnes řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig.

Zároveň podpořil bavorský požadavek na vytvoření tranzitních zón na hranicích, aby bylo možné vypovídat běžence bez vyhlídky na azyl už před vstupem na německé území.

Ulbig také doporučuje, aby se Německo snažilo odstrašit lidi od toho, aby se na cestu vůbec vydali.

13:23

Mnoho z těchto nových evropských tajemných dětí jsou chlapci ve věku 14 až 17 let, které na cestu poslaly rodiny příliš chudé, než aby pašerákům zaplatily za víc než jednu cestu. Rodiče některých z nich se v jejich domovských zemích stali obětí války nebo vražd. Někteří utekli proto, že měli být rekrutováni za dětské vojáky nebo za sebevražedné pumové útočníky.

13:21

V rámci uprchlické vlny, která se přelévá přes kontinent, putují osamoceně desetitisíce dětí a dospívajících.

V loňském roce požádalo podle údajů OSN o azyl ve 28 zemích Evropské unie více než 23 000 nezletilých bez doprovodu. To bylo před nárůstem počtu migrantů v letošním roce. Nyní se odhaduje, že jen v Německu jich je na 30 000.

Foto: Reuters
13:15

Výstavba plotů na hranicích není řešením současné uprchlické krize.

V televizní debatě stanice ORF to ve středu večer uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Ministryně vnitra jeho vlády Johanna Miklová-Leitnerová přitom ve středu oznámila, že Vídeň na hranici se Slovinskem stavbu plotu plánuje. Podle Faymanna půjde ale jen o stavební opatření, které nijak neomezí příliv migrantů do země.

Na tom, že "pro ploty není v Evropě místo", se Faymann údajně v telefonickém rozhovoru ve středu večer shodl i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně.
Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně. | Foto: Reuters
13:13

Pomáhat střežit schengenské hranice v Maďarsku bude i padesátka českých policistů. Jejich působení na maďarsko-srbské hranici by mělo trvat měsíc.

Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Pokud bude mít jejich mise přínos, tak není vyloučeno, že pomoc při ostraze hranic bude pokračovat v dalších měsících. V Maďarsku již pomáhají i čeští vojáci.

13:08

Zapojení slovenských vojáků do manévrů v Maďarsku, které Budapešť zorganizovala v souvislosti s migrační krizí, schválila včera vláda premiéra Roberta Fica.

V Maďarsku již působí slovenští policisté, kteří pomáhají s ochranou vnější schengenské hranice.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
13:02

Slovinská vláda včera požádala ostatní členské státy EU o pomoc se zvládnutím uprchlické vlny. Již od 13. října v zemi operuje osm policistů z Rakouska, včera dorazila první skupinka německých policistů.

13:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 10. 2015 0:11
 

Právě se děje

Další zprávy