Další sporná smrt těhotné Polky. Žena nosila mrtvý plod, lékaři jej odmítli vyjmout

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 1. 2022 16:14
Zděšení a spontánní protesty v Polsku vyvolal případ ženy, která zemřela v nemocnici poté, co musela několik dní nosit plody mrtvých dětí, než jí lékaři ukončili těhotenství. Jde už o druhé úmrtí Polky, kterou pozůstalí či demonstranti dávají do souvislosti s přísným protipotratovým zákonem. Nemocnice, kde se žena léčila, všechna obvinění odmítá.
V Polsku zemřela žena, které nemocnice odmítla udělat potrat dny poté, co byly plody již několik dní mrtvé.
V Polsku zemřela žena, které nemocnice odmítla udělat potrat dny poté, co byly plody již několik dní mrtvé. | Foto: ČTK/AP/Czarek Sokolowski

Sedmatřicetiletá Agnieszka T. bydlela ve městě Čenstochová, které leží necelých 150 kilometrů od českých hranic, a čekala dvojčata. Byla teprve v prvním trimestru, když ji 21. prosince se silnými křečemi v podbřišku a nevolnostmi přijala místní nemocnice. Podle rodiny se však nacházela v dobrém zdravotním stavu a při vědomí. 

Další okolnosti hospitalizace popsala její sestra Wioletta. Lékaři Agnieszku umístili na gynekologické oddělení, její stav se přesto nadále zhoršoval a o dva dny později první plod odumřel. "Lékaři se rozhodli neodstranit mrtvý plod z její dělohy, protože to je v Polsku zakázané," tvrdí její sestra.

Přísný potratový zákon v zemi vstoupil v platnost před rokem a omezuje případy, ve kterých mohou těhotné ženy interrupci legálně podstoupit. Povolené jsou jen tři důvody: znásilnění, incest a ohrožení života matky. Poškození plodu či fakt, že se narodí mrtvé dítě, už není podle legislativy důvodem k potratu.

Lékaři se proto rozhodli počkat, až samovolně ustanou i životní funkce druhého plodu, uvedli příbuzní pacientky. K tomu došlo 29. prosince. Následně nemocnice podle rodiny zavolala kněze, aby pro oba plody uskutečnil pohřební obřad. K jejich odstranění z těla ženy přistoupili polští lékaři až po dalších dvou dnech. 

Zdravotní stav ženy se ale nadále zhoršoval a výsledky CRP, které indikují přítomnost akutní infekce, ukázaly podle rodiny hodnotu 157,31 miligramů na litr, zatímco u zdravého člověka dosahují jen pěti miligramů. Pozůstalí jsou přesvědčení, že za to mohla pravděpodobně infekce z rozkládajících se plodů.

Rodina tvrdí, že lékaři v reakci na infekci naznačili, že by žena mohla trpět nemocí šílených krav nebo Creutzfeldt-Jakobovou nemocí, neurologickými poruchami, které mohl způsobit špatný jídelníček obsahující syrové maso. Přesunuli ji proto na neurologii. 

"Bolest je nepopsatelná"

Agnieszce patrně v důsledku sepse přestalo tlouct srdce 23. ledna, doktoři ji úspěšně oživili a následně převezli do jiné nemocnice, kde na přístrojích žila další dva dny. Její špatný stav krátce před smrtí zachytila rodina i na videu. Zůstaly po ní tři děti. Případem se již zabývá specializované oddělení prokuratury v jihopolských Katovicích.

"Jako rodina jsme zničení. Bolest je nepopsatelná. Nesnesitelná," popisují pozůstalí v prohlášení. Rodina následně na adresu vlády uvedla, že má na rukou krev. Zároveň obviňuje nemocnici ze zanedbání péče a z utajování zdravotních záznamů. 

Nemocnice obvinění popírá. "Lékaři podnikli veškerá možná opatření k záchraně života pacienta," tvrdí. Přístup rodiny k ženě omezili v souvislosti s pandemickým opatřením a kvůli tomu, že poslední ze tří testů na koronavirus, který ženě dělali, vyšel pozitivně. Zdravotní záznamy neukázali lékaři rodině proto, že s tím nedala pacientka souhlas. 

Zdravotnické zařízení také zpochybňuje vyjádření pozůstalých, že CRP test vystoupal na hodnotu 157 miligramů na litr. Přiznává však, že výsledek byl třináctkrát vyšší, než jsou obvyklé hodnoty a lékaři ženě proto podali vhodná antibiotika. Nemocnice také uvádí, že první mrtvý plod lékaři neodstranili proto, aby dali šanci na přežití tomu druhému.

Špitál v Čenstochové vysvětluje i dvoudenní zpoždění mezi odumřením druhého plodu a jeho odstraněním z těla matky. Hájí se, že specialisté zkoušeli vyvolat potrat léky, a když nezabraly, přistoupili k chirurgickému zákroku. Druhá nemocnice, ve které Agnieszka T. zemřela, uvedla, že ženu přijala ve velmi vážném stavu, ale víc informací kvůli lékařskému tajemství nesdělila, uvádí server Polish News

Ani jedna navíc

Smrt ženy spustila menší protesty v několika městech, lidé se sešli například před ústavním soudem ve Varšavě, který zpřísnění potratového zákona posvětil, nebo také před sídlem vládnoucí strany Právo a spravedlnost v Krakově. Za několik dní budou Poláci demonstrovat také v Čenstochové, kde žena žila.

Velké protesty, jaké se uskutečnily v roce 2020 a 2021, se zatím neočekávají. Organizace Strajk Kobiet, která předchozí demonstrace organizovala, sdělila, že před dalším postupem se chce spojit s rodinou. 

Protesty za práva polských žen doprovází heslo Ani jednej wiecej (Ani jedna navíc). Demonstranti jej použili i loni v září, kdy se na veřejnost dostal případ 30leté Izabely, která přišla o život poté, co jí lékaři odmítli z obavy před zákonem provést potrat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real v generálce na finále LM nedal gól

Mistrovský Real Madrid zakončil španělskou nejvyšší soutěž bezbrankovou remízou s Betisem Sevilla. Zápas byl pro tým kolem jasně nejlepšího ligového střelce Karima Benzemy generálkou na finále Ligy mistrů, ve kterém se příští sobotu utká v Paříži s Liverpoolem.

Benzema nerozšířil počet 27 branek, s kterými vévodí tabulce střelců, největší šanci zápasu promarnil v úvodu druhého poločasu jeho spoluhráč Rodrygo. Real má před víkendovým programem závěrečného 38. kola třináctibodový náskok na Barcelonu, Betis už nemohl vylepšit páté místo, ze kterého se kvalifikoval do Evropské ligy.

V druhé dnešní předehrávce sestupující Levante vyhrálo třetí z posledních čtyř zápasů. I díky dvěma gólům Melera zvítězil předposlední tým tabulky na hřišti Vallecana 4:2.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Real Madrid - Betis Sevilla 0:0, Vallecano - Levante 2:4 (18. Álvaro García, 61. Guardiola z pen. - 26. a 45.+1 Melero, 44. Martí, 76. Coke).

Tabulka:

1. Real Madrid 38 26 8 4 80:31 86
2. FC Barcelona 37 21 10 6 68:36 73
3. Atlético Madrid 37 20 8 9 63:42 68
4. FC Sevilla 37 17 16 4 52:30 67
5. Betis Sevilla 38 19 8 11 62:40 65
6. San Sebastian 37 17 11 9 39:35 62
7. Villarreal 37 15 11 11 61:37 56
8. Bilbao 37 14 13 10 43:35 55
9. Pamplona 37 12 11 14 37:49 47
10. Vigo 37 12 10 15 43:41 46
11. Valencie 37 10 15 12 46:53 45
12. Vallecano 38 11 9 18 39:50 42
13. Espaňol Barcelona 37 10 11 16 40:53 41
14. Getafe 37 8 15 14 32:38 39
15. Elche 37 10 9 18 37:51 39
16. Granada 37 8 13 16 44:61 37
17. Cádiz 37 7 15 15 34:51 36
18. Mallorca 37 9 9 19 34:63 36
19. Levante 38 8 11 19 51:76 35
20. Alavés 37 8 7 22 31:64 31
před 7 hodinami

Trump musel zaplatit pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem

Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů (2,57 milionu korun), která se mu nasčítala za pohrdání soudem v kauze vyšetřování jeho financí ve státě New York. Oznámila to v pátek kancelář newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové. Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10 tisíc dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Německo, Francie a Nizozemsko oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Kanada a Nzozemsko. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy