Jezdí do Česka, berou speciální pilulky. Polky si interrupce často provádějí samy

Poláci vyšli do ulic kvůli potratům. Fotky z místa ukazují, jak je policie obklíčila
Polská policie v pondělí značně posílila v centru hlavního města Varšavy. Její příslušníci se sem sjeli na Mezinárodní den žen.
Stávkující ženy nahlásily akci dlouho dopředu, přičemž chtěly, jako v předchozích případech, obsadit kruhový objezd u stanice metra Centrum. Nově se mu přezdívá Rondo Praw Kobiet - Objezd za práva žen.
Z pódia mezitím zněla hudba a část lidí protest změnila v jednu velkou party.
A chvíli i dýmovnicemi.
Foto: Jakub Plíhal
Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 4. 2021 6:31
"Byl to horor," vzpomíná na noc z 27. na 28. ledna Krystyna Kacpurová. "Budu si na ni pamatovat do konce života," dodává Polka, která vede neziskovou organizaci Federace pro ženy a plánované rodičovství. Následující ráno v Polsku začal platit přísný zákon omezující potraty. Na linky organizace volalo více a více žen a často v pláči se ptaly: co teď mají dělat, pokud chtějí podstoupit interrupci?

Na informační linku organizace nyní volá o polovinu více lidí než před zveřejněním zákona. Mezi nimi i lékaři, kteří měli už delší dobu naplánované procedury, nebo ženy, jež měly jít na potrat v dalších týdnech. 

"Často prvních deset minut jenom poslouchám plačící ženu, která se ptá, kdo jí pomůže, když ji její vláda nesnáší," vypráví Kacpurová, která se tématu potratů dlouhodobě věnuje a byla také jednou z organizátorek velkých protestů v roce 2016. "Je to hrozné, skoro jako mučení. Často pak v konverzaci pokračuje partner nebo manžel," dodává pro Aktuálně.cz.

Polsko zpřísňuje potratové zákony už delší dobu. Poslední opatření omezilo interrupce vykonané v nemocnicích jen na případy incestu, znásilnění nebo ohrožení života matky.

Organizace jako ta Kacpurové tak radí ženám, jaké další bezpečné a legální cesty pro přerušení těhotenství existují. Existuje například infolinka spolku Aborcyjny Dream Team. Měsíčně sem volá až tisícovka lidí, říká Justyna Wydrzyńská z organizace.

Provést si potrat sama

"Polský zákon byl napsán v roce 1993, kdy nikdo nevěděl o potratových pilulkách. Proto je nezakázali. Není tedy nelegální, když si žena udělá potrat sama, a může si léky beztrestně objednat on-line," říká Wydrzyńská, jakou metodu nejčastěji radí lidem v raném stadiu těhotenství. Tento způsob, který by měl být účinný až do dvanáctého týdne, zvolí podle jejích odhadů až 80 procent žen. 

Pro ženu je krok legální, problém ale nastává tehdy, pokud jí někdo pomáhal - například jí koupil nebo daroval potřebné léky. "Před pár lety jsme tu měli případ rodičů, kteří koupili prášky své dceři. Byli za to stíháni a museli jít k soudu," vypráví Wydrzyńská.

Na infolinku tak volají Polky s nejrůznějšími dotazy. Zaklepá mi na dveře policie, když si objednám pilulky na internetu? Co když půjdu k lékaři a ten pozná, že jsem měla potrat?

Organizace se snaží ženy, které se rozhodly pro interrupci, nasměrovat nejen legální, ale i bezpečnou cestou. Některé ženy si místo léků raději objednávají speciální bylinné čaje slibující potrat. Nebo si vyrábějí různé "koktejly" z potravin s velkým množstvím vitaminu C.

Wydrzyńská tyto metody nedoporučuje a označuje je za mýty, které se šíří hlavně mezi velmi mladými lidmi. "Volají nám a říkají, že si vzali 20 tabletek vitaminu C nebo ibuprofenu," popisuje. "Po pozření tolika prášků ale nedojde k potratu, naopak můžete mít zdravotní problémy, například s játry a ledvinami. Je možné, že se vaše zdraví zhorší natolik, až dojde k potratu. Ale nedojde jen k němu."

Cesta do Česka

Další alternativou jsou cesty do zahraničí, kde ženy mohou potrat legálně podstoupit. S tím pomáhá například organizace fungující v Česku Ciocia Czesia. Nabízí rady ohledně vhodných nemocnic, ubytování nebo dopravy na místo.

Vznikla poté, co polský ústavní soud loni v říjnu de facto ohlásil zpřísnění potratových zákonů. Za necelé čtyři měsíce fungování ji oslovila s žádostí o pomoc už stovka lidí.

"Neměly jsme žádné zkušenosti s vedením organizací nebo s aktivismem," vysvětluje Jolanta, jedna z dobrovolnic skupiny, kterou tvoří deset až dvanáct Polek a Češek. Přesto se jim podařilo vytvořit síť nemocnic a klinik, které cizincům umožňují potrat a jsou důvěryhodné. Na své fungování získaly finanční podporu i od české veřejnosti.

"Nejčastěji se nás ptají, jestli je to bezpečné, a bojí se, že to na místě bude špinavé a nehygienické," popisuje obavy Polek při cestě do Česka. "Mají pocit něčeho nelegálního, když kvůli potratu musí jet do zahraničí a v Polsku to povolené není," dodává Jolanta pro Aktuálně.cz.

Když jiná možnost neexistuje

Wydrzyńská vysvětluje, že podle svého stadia těhotenství si ženy musí vybrat i zemi, do které pojedou. V Německu a Rakousku mohou potrat podstoupit do čtrnáctého týdne těhotenství, v Česku do dvanáctého a například ve Velké Británii až do 24. týdne.

Důvody mají různé, po zpřísnění potratových zákonů ale přibyly případy žen, které těhotenství původně i plánovaly. Genetické testy, které se provádí až v pozdější fázi těhotenství, ale u nich odhalily vývojové vady plodu. Na potratové pilulky je už pozdě a nově tento důvod nestačí pro provedení interrupce v nemocnici.

Přitom ještě před zpřísněním zákona tvořily takové případy 97 procent provedených interrupcí v Polsku. "Proto jde o velkou tragédii pro polské ženy," uzavírá Kacpurová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy