Na informační linku organizace nyní volá o polovinu více lidí než před zveřejněním zákona. Mezi nimi i lékaři, kteří měli už delší dobu naplánované procedury, nebo ženy, jež měly jít na potrat v dalších týdnech.
"Často prvních deset minut jenom poslouchám plačící ženu, která se ptá, kdo jí pomůže, když ji její vláda nesnáší," vypráví Kacpurová, která se tématu potratů dlouhodobě věnuje a byla také jednou z organizátorek velkých protestů v roce 2016. "Je to hrozné, skoro jako mučení. Často pak v konverzaci pokračuje partner nebo manžel," dodává pro Aktuálně.cz.
Polsko zpřísňuje potratové zákony už delší dobu. Poslední opatření omezilo interrupce vykonané v nemocnicích jen na případy incestu, znásilnění nebo ohrožení života matky.
Organizace jako ta Kacpurové tak radí ženám, jaké další bezpečné a legální cesty pro přerušení těhotenství existují. Existuje například infolinka spolku Aborcyjny Dream Team. Měsíčně sem volá až tisícovka lidí, říká Justyna Wydrzyńská z organizace.
Provést si potrat sama
"Polský zákon byl napsán v roce 1993, kdy nikdo nevěděl o potratových pilulkách. Proto je nezakázali. Není tedy nelegální, když si žena udělá potrat sama, a může si léky beztrestně objednat on-line," říká Wydrzyńská, jakou metodu nejčastěji radí lidem v raném stadiu těhotenství. Tento způsob, který by měl být účinný až do dvanáctého týdne, zvolí podle jejích odhadů až 80 procent žen.
Pro ženu je krok legální, problém ale nastává tehdy, pokud jí někdo pomáhal - například jí koupil nebo daroval potřebné léky. "Před pár lety jsme tu měli případ rodičů, kteří koupili prášky své dceři. Byli za to stíháni a museli jít k soudu," vypráví Wydrzyńská.
Na infolinku tak volají Polky s nejrůznějšími dotazy. Zaklepá mi na dveře policie, když si objednám pilulky na internetu? Co když půjdu k lékaři a ten pozná, že jsem měla potrat?
Organizace se snaží ženy, které se rozhodly pro interrupci, nasměrovat nejen legální, ale i bezpečnou cestou. Některé ženy si místo léků raději objednávají speciální bylinné čaje slibující potrat. Nebo si vyrábějí různé "koktejly" z potravin s velkým množstvím vitaminu C.
Wydrzyńská tyto metody nedoporučuje a označuje je za mýty, které se šíří hlavně mezi velmi mladými lidmi. "Volají nám a říkají, že si vzali 20 tabletek vitaminu C nebo ibuprofenu," popisuje. "Po pozření tolika prášků ale nedojde k potratu, naopak můžete mít zdravotní problémy, například s játry a ledvinami. Je možné, že se vaše zdraví zhorší natolik, až dojde k potratu. Ale nedojde jen k němu."
Cesta do Česka
Další alternativou jsou cesty do zahraničí, kde ženy mohou potrat legálně podstoupit. S tím pomáhá například organizace fungující v Česku Ciocia Czesia. Nabízí rady ohledně vhodných nemocnic, ubytování nebo dopravy na místo.
Vznikla poté, co polský ústavní soud loni v říjnu de facto ohlásil zpřísnění potratových zákonů. Za necelé čtyři měsíce fungování ji oslovila s žádostí o pomoc už stovka lidí.
"Neměly jsme žádné zkušenosti s vedením organizací nebo s aktivismem," vysvětluje Jolanta, jedna z dobrovolnic skupiny, kterou tvoří deset až dvanáct Polek a Češek. Přesto se jim podařilo vytvořit síť nemocnic a klinik, které cizincům umožňují potrat a jsou důvěryhodné. Na své fungování získaly finanční podporu i od české veřejnosti.
"Nejčastěji se nás ptají, jestli je to bezpečné, a bojí se, že to na místě bude špinavé a nehygienické," popisuje obavy Polek při cestě do Česka. "Mají pocit něčeho nelegálního, když kvůli potratu musí jet do zahraničí a v Polsku to povolené není," dodává Jolanta pro Aktuálně.cz.
HEROES OF 2020 | A collective formed earlier this year, #CiociaCzesia (Auntie Czech), helped Polish women obtain safe abortions in the Czech Republic, after being denied legal terminations in their country by a Polish constitutional court ruling.
— Balkan Insight (@BalkanInsight) December 28, 2020
More: https://t.co/nOUQAxeDzY pic.twitter.com/aQzsANTMhT
Když jiná možnost neexistuje
Wydrzyńská vysvětluje, že podle svého stadia těhotenství si ženy musí vybrat i zemi, do které pojedou. V Německu a Rakousku mohou potrat podstoupit do čtrnáctého týdne těhotenství, v Česku do dvanáctého a například ve Velké Británii až do 24. týdne.
Důvody mají různé, po zpřísnění potratových zákonů ale přibyly případy žen, které těhotenství původně i plánovaly. Genetické testy, které se provádí až v pozdější fázi těhotenství, ale u nich odhalily vývojové vady plodu. Na potratové pilulky je už pozdě a nově tento důvod nestačí pro provedení interrupce v nemocnici.
Přitom ještě před zpřísněním zákona tvořily takové případy 97 procent provedených interrupcí v Polsku. "Proto jde o velkou tragédii pro polské ženy," uzavírá Kacpurová.
Zjistěte víc o polském potratovém zákoně
- Fotogalerie z protestů ve Varšavě, které proběhly na Mezinárodní den žen
- Reportáž z varšavských protestů
- Příběh desetkrát zatčené demonstrantky, 65leté babičky Kasii
- Kroky, které proti zákonu chystá opozice a Evropská unie
- Příběh polského transgender muže, který podstoupil potrat, a jaké následky to pro něj mělo
- Bez podpory zákonných potratů si Polky často dělají potraty doma samy. Kdo jim pomůže, může čelit trestu