Zeman: S čínským prezidentem podepíšeme dohodu o strategickém partnerství. Pozvu ho i do Lán

ČTK ČTK
28. 2. 2016 18:26
Čínský prezident Si Ťin-pching by měl do České republiky přicestovat 28. března. Termín však zatím ještě nebyl oficiálně potvrzen. Prezident Zeman ho jako vůbec první hlavu státu pozve na zámek v Lánech. V rozhovoru pro Parlamentní listy rovněž prezident odmítl úvahu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že pokud by Česko vystoupilo z Evropské unie, ocitlo by se ve sféře vlivu Ruska. Podle Zemana to není možné, jelikož je ČR členem NATO.
Čínský prezident by se měl podívat i do zámku v Lánech.
Čínský prezident by se měl podívat i do zámku v Lánech. | Foto: Reuters

Praha - Při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice se plánuje podpis dohody o strategickém partnerství a dalších dvou desítek ujednání, řekl prezident Miloš Zeman serveru Parlamentní listy. Stále podle něho předběžně platí, že čínský prezident přiletí 28. března, termín ale ještě není oficiálně potvrzen.

Zeman v rozhovoru, který server zveřejnil v neděli, uvedl, že Si Ťin-pching bude prvním prezidentem, kterého pozve na zámek v Lánech.

"Jako výraz osobních sympatií i jako výraz přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi," řekl serveru Zeman.

V čínské delegaci by měly být podle něho tři desítky byznysmenů, v Česku se setkají se stejným počtem významných českých podnikatelů. Zeman ocenil to, že Česko bude jedinou zemí Evropské unie, kterou čínský prezident při této cestě navštíví.

Zeman mluvil v rozhovoru také o březnovém summitu Evropské unie a Turecka. Brusel slíbil Ankaře koncem loňského roku tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) z unijních peněz výměnou za posílení spolupráce na snížení počtu uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy.

Český prezident soudí, že debata bude vyhrocená. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan "bude požadovat ne šest, ale devět miliard a každým dalším summitem se tato částka bude zvyšovat," domnívá se Zeman.

Dále prezident odmítl úvahu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že pokud by Česko vystoupilo z Evropské unie, ocitlo by se ve sféře vlivu Ruska. "Tím, že jsme členy NATO, nemůžeme být současně v ruské sféře vlivu. To si premiér zřejmě neuvědomil," uvedl Zeman. Zdůraznil, že je odpůrcem vystoupení Česka z Unie, ale referendu na toto téma by nebránil.

 

Právě se děje

Další zprávy