Ze Sýrie už uteklo za hranice přes 170 tisíc lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 8. 2012 15:15
OSN uvádí, že dalších 1,2 milionu lidí muselo opustit domovy a schovávají se v Sýrii
Syrští uprchlíci v jednom z provizorních táborů. Tento se nachází v turecké provincii Hataí poblíž syrských hranic. 2. července 2012.
Syrští uprchlíci v jednom z provizorních táborů. Tento se nachází v turecké provincii Hataí poblíž syrských hranic. 2. července 2012. | Foto: Reuters

Ženeva - Syřané ve stále zvýšené míře proudí přes hranice, aby unikli násilnostem, které jejich zemi sužují už více než rok a půl.

Jak oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Ženevě, do sousedních zemí jich emigrovalo už na 170 tisíc. Další 1,2 milionu Syřanů jsou uprchlíci ve vlastní zemi.

Lidé prchají do čtyř sousedních zemí - Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka. Jen od úterý do středy přešlo tureckou hranici 3500 lidí ze severozápadních částí Sýrie.

Zejména v Aleppu pokračují boje provázené dělostřeleckým bombardováním obranných pozic povstalců syrskou armádou. Jen za čtvrtek si bojové operace vyžádaly v zemi podle odhadů exilové opozice 180 mrtvých, z toho 112 civilistů, 19 povstalců a 49 vojáků.

"Prudce se zvýšil počet Syřanů prchajících do Turecka," oznámil mluvčí UNHCR Adrian Edwards.

1,2 milionu lidí bez domova

"V současné době je téměř 65 tisíc Syřanů v devíti táborech v Turecku, i když ne všichni tam byli dosud oficiálně zaregistrováni," podotkl s tím, že 40 procent z nich prchlo z vlasti jen v průběhu srpna.

Za jedinou noc odešla také ze Sýrie více než tisícovka lidí do Jordánska, kde je asi 47 tisíc uprchlíků.

Další ze zhruba 1,2 milionu Syřanů, kteří kvůli bojům opustili své domovy, se pohybují uvnitř země. Počet lidí, kteří jsou v zemi odkázáni na humanitární pomoc, odhadla ve čtvrtek šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová na 2,5 milionu.

Zhoršené hygienické podmínky ve zpustošené zemi začínají také ovlivňovat rozšiřování epidemií mezi obyvatelstvem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vypukla například ve venkovských oblastech poblíž metropole Damašku epidemie průjmových onemocnění kvůli proniknutí kanalizačního odpadu do zdrojů pitné vody.

Postiženy jsou zejména děti ve věku do 10 let. Nemoc byla zjištěna mobilními zdravotními pracovníky u 61 dětí z celkového počtu 103 případů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy