Zatčenou porodní asistentku vyšetří psychiatr

Monika Horáková
15. 10. 2010 16:13
Maďarka Ágnes Gerébová je ve vazbě, aby nepomáhala při dalších domácích porodech
Pražský protest proti zatčení porodní asistentky Ágnes Gerébové
Pražský protest proti zatčení porodní asistentky Ágnes Gerébové | Foto: Jakub Mrákota

Budapešť/Praha - Zatčení maďarské porodní asistentky Ágnes Gerébové vyvolalo protesty nejen v Maďarsku, ale i v dalších zemích. V Praze se ve čtvrtek rovněž konalo protestní shromáždění před maďarskou ambasádou.

Podle Kanceláře státního tajemníka odpovědného za zdravotnictví v rámci maďarského Ministerstva národních zdrojů je gynekoložka a porodní asistentka Ágnes Gerébová v prozatímní vazbě, protože u ní existuje riziko, že by i nadále mohla napomáhat při domácích porodech.

"V Maďarské republice má matka právo rozhodnout, kde a jakým způsobem hodlá své dítě přivést na svět. Přitom ale v Maďarsku dnes ještě nejsou dány profesionální, zdravotnické ani materiální podmínky pro bezpečný průběh domácích porodů - vzhledem k současnému stavu sítě záchranné služby, resp. těžkostem při zabraňování případným komplikacím, které by při porodech v domácím prostředí mohly nastat," uvádí se v oficiálním prohlášení kanceláře.  

Podmínky by se však mohly změnit. Kancelář již podle svého sdělení pracuje "na vytvoření minima odborných podmínek porodů v domácím prostředí a jejich zapracování do právní normy".

Také na politické scéně působí lidé, kteří se za skutečnou možnost volby, kde a jak rodit, chtějí zasadit. Demonstrací za propuštění porodní asistentky se zúčastnila například Ilona Ékesová z Maďarské občanské unie (Fidesz).

Ágnes Gerébová je v prozatímní vazbě od začátku října. Čelí obvinění z kvalifikovaného ohrožení zdraví z nedbalosti. Policie ji zatkla krátce poté, co Gerébová zavolala ambulanci ženě, která během předporodní konzultace začala nečekaně rodit. Novorozenec měl totiž po porodu dýchací potíže. V případě rodící ženy však nešlo o plánovaný domácí porod. Gerébová jí údajně domácí porod nedoporučovala, protože žena trpí poruchou srážlivosti krve.

"Matka je v pořádku a již se nechala propustit z nemocnice. I zprávy o vývoji zdravotního stavu novorozeného chlapce zůstávají pozitivní. Krátce po porodu se na místo dostavila policie, uzavřela byt, který slouží jako porodní centrum, a vzala Ágnes Gerébovou do vazby. Poté ji policie zadržovala po dobu 72 hodin bez sdělení obvinění. Během této doby k ní měl přístup pouze její právník. Poté byla Ágnes Gerébová postavena před uzavřený soud," informovalo Maďarské společenství svobodného porodu.

Soud Gerébové podle maďarských médií nařídil také psychiatrické vyšetření.

Gerébová v minulosti čelila již několika obviněním, její vina se však doposud nikdy neprokázala. "Soud chce rozhodnout do konce listopadu. Je však možné, že rozsudek padne vzhledem k množství svědků až později," uvedl pro Aktuálně.cz Donald Carry, který společně s dalšími aktivisty a aktivistkami usiluje o propuštění zatčené porodní asistentky.

 

Právě se děje

Další zprávy