Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji

ČTK ČTK
24. 12. 2012 7:39
Vědci přinesli zjištění, že oteplování povede k rychlejšímu stoupání hladin moří
Foto: NASA.gov

Oslo - Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla představena v Oslu. Vědci se podle agentury Reuters obávají, že by oteplování v Antarktidě mohlo vést k rychlejšímu vzestupu hladiny světových moří.

Podle studie vzrostla průměrná roční teplota ve sledované oblasti od roku 1958 o 2,4 stupně Celsia. Je to jedno z nejvyšších temp oteplování na světě a představuje to trojnásobek růstu celosvětové průměrné teploty.

"Západní část ledové pokrývky Antarktidy se otepluje asi dvakrát rychleji, než jsme se dosud domnívali," uvedl jeden z autorů studie David Bromwich. "Oteplování vyvolává obavy z toho, jak moc může Antarktida přispět k vzestupu hladin oceánů."

Pokud by roztál veškerý ledový příkrov v západní Antarktidě, hladina moří by na celém světě se zvedla o 3,3 metru. Vědci ale zdůrazňují, že takový proces by trval několik století.

Západní Antarktida v současnosti přispívá k vzestupu hladin oceánů zhruba o 0,3 milimetru ročně. Výraznější vliv má v tomto směru tání ledovců v Grónsku, které podle vědců ročně zvýší hladinu moří o 0,7 milimetru.

Hladina světových moří zvolna stoupá. Za 20. století se podle vědců zvýšila o 20 centimetrů. Pro 21. století odborníci odhadují vzestup moří o 18 až 59 centimetrů v závislosti na tom, jak rychle bude růst průměrná světová teplota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy