Zájmy Poláků bude v Sejmu hájit i transsexuálka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 18:58
Anna Grodská o sobě tvrdí, že je jedinou transsexuální poslankyní na světě
Foto: Facebook Anny Grodzké

Varšava - Polsko se po nedělních parlamentních volbách může chlubit světovým unikátem.

V poslanecké lavici totiž pravděpodobně zasedne transsexuální poslankyně Anna Grodzká, která tvrdí, že v současnosti žádný jiný parlament zákonodárkyni, která změnila pohlaví, nemá.

Grodzká kandidovala za antiklerikální Palikotovo hnutí (RP), které se nečekaně stalo třetí nejsilnější stranou v příštím polském parlamentu. "Polsko se mění, důkazem toho jsem já a (bojovník za práva homosexuálů) Robert Biedroń," řekla Grodzká.

Biedroń, který bude prvním polským poslancem otevřeně se hlásícím ke své homosexuální orientaci, se stejně jako Grodzká dostal do parlamentu za Palikotovo hnutí.

Všichni si mají být rovni

Grodzká vede nadaci Trans-Fuzja, která pomáhá transsexuálům. Před 57 lety se narodila jako Ryszard Grodzki, změnu pohlaví prodělala loni. Kandidovala v Krakově, který má pověst konzervativního katolického města. Získala více hlasů než její rival ze Svazu demokratické levice, strany, která se doposud v Polsku ucházela o hlasy různých menšin.

V Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, chce Grodzká bojovat za to, aby si všichni lidé, včetně transsexuálů byli rovni.

"Ti lidé existují, mají svoje potřeby, ale žádná práva. To je záležitost, která se zametá pod koberec," říká budoucí poslankyně. Před několika dny v rozhovoru s listem Gazeta Krakowska připomněla, že polské zákony nijak neřeší situaci lidí, kteří se cítí být osobami opačného pohlaví, než jaké mají zapsané v dokladech.

Grodzká tvrdí, že se stane třetí transsexuální poslankyní na světě. V minulosti prý takové zákonodárkyně působily v italském a novozélandském parlamentu.

Nedělní parlamentní volby s největší pravděpodobností vyhrála liberální Občanská platforma premiéra Donalda Tuska. Druhé skončilo sociálně-konzervativní Právo a spravedlnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy