Za vraždu těhotné v 11 letech hrozí chlapci doživotí

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 1. 2011 0:07
Soudy v USA neznají rozdílu, zabití otcovy snoubenky mohou potrestat doživotím
V Pensylvánii na věk obžalovaných neberou ohled
V Pensylvánii na věk obžalovaných neberou ohled | Foto: Reuters

Pittsburgh (USA) - Ve Spojených státech soudí třináctiletého chlapce, kterému hrozí doživotní vězení bez možnosti propuštění.

Obžaloba ho viní z toho, že před dvěma roky - ve svých jedenácti letech - zastřelil těhotnou snoubenku svého otce. Podle přísných pensylvánských zákonů by měl za dvojnásobnou úkladnou vraždu dostat výjimečný trest.

Chlapcův obhájce se soud marně pokouší přesvědčit, že pokud vraždí jedenáctiletý chlapec, měl by být souzen jinak než dospělý.

Bude-li shledán vinným, stane se Jordan Brown zřejmě historicky nejmladším vězněm odsouzeným na doživotí.

Podle obžaloby měl Brown v roce 2009 vejít ke spící Kenzie Houkové do ložnice a střelit jí dětskou loveckou puškou zezadu do hlavy. Poté údajně nasednul na autobus a odjel do školy.

Tělo těhotné matky pak našla její čtyřletá dcera.

Do vězení může i novorozeně

Návrh, aby byl chlapec vzat do americké obdoby našeho výchovného ústavu, odkud by mohl být v jedenadvaceti letech propuštěn, už soudci podle americké televize ABC zavrhli. Pokud totiž soud neurčí jinak, je v Pensylvánii každý -  teoreticky už od narození - souzen jako dospělý.

Spojené státy zůstávají jedinou vyspělou zemí, kde se u mladistvých, jde-li o vraždy, prostřednictvím doživotního vězení uplatňuje princip "oko za oko, zub za zub".

V USA na věk vrahů ohledy příliš neberou.
V USA na věk vrahů ohledy příliš neberou. | Foto: Aktuálně.cz

Amnesty bije na poplach

Soud s nezletilým chlapcem už mobilizoval i mezinárodní organizace dohlížející na dodržování lidských práv. Zřejmě nejznámější z nich, Amnesty International (AI), Spojené státy vyzvala, aby pensylvánský soud k věku vraha přihlédnul.

"Je šokující, že někdo tak mladý může dostat doživotní trest bez možnosti propuštění. Ještě ke všemu v zemi, která se v oblasti ochrany lidských práv označuje za pokrokovou," cituje britský list The Guardian Susan Leeovou z americké pobočky AI.

Jistý pokrok je ale patrný i v USA. Americká legislativa tresty pro mladistvé přeci jen pomalu zmírňuje.

Kupříkladu trest smrti pro osoby mladší osmnácti let zakázal americký ústavní soud v roce 2005. V minulém roce, konkrétně loni v květnu, zase ústavní soudci zakázali trestat mladistvé doživotím za jiné delikty než vraždy.

 

Právě se děje

Další zprávy