Za pád letadla v Amsterdamu mohl porouchaný výškoměr

Zahraničí Zahraničí
4. 3. 2009 16:00
Zařízení chybně hlásilo nulovou výšku a autopilot vypnul motory
Trosky zříceného Boeingu společnosti Turkish Airlines
Trosky zříceného Boeingu společnosti Turkish Airlines | Foto: Reuters

Amsterdam - Při havárii dopravního letounu společnosti Turkish Airlines u amsterdamského letiště Schiphol sehrál podle vyšetřovatelů důležitou roli vadný výškoměr.

Neštěstí, při němž se minulý týden Boeing 737-800 krátce před ranvejí zřítil a rozlomil se na tři kusy, si vyžádalo devět lidských životů. Zbytek z celkem 134 lidí na palubě nehodu přežil, byť mnozí z nich utrpěli vážná zranění.

Jak informovala agentura AP, šéf nizozemského úřadu pro bezpečnost letecké přepravy Pieter van Vollenhoven na dnešní tiskové konferenci v Haagu oznámil, že letadlo řídil během přistání automatický pilot, což mělo na další události fatální vliv. 

Jak van Vollenhoven uvedl, v momentu, kdy se Boeing chystal na přistání, porouchané zařízení hlásilo, že se stroj nachází zhruba na úrovni země, ačkoli byl ve skutečnosti 595 metrů nad ní.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Autopilot nicméně reagoval, jako by byl stroj už na zemi, a vypnul motory. To vedlo k náhlé ztrátě rychlosti a prudkému pádu.

Zkoumáním letových záznamů se zjistilo, že výškoměr chybně četl polohu letadla už na dvou dřívějších letech. Není ale zřejmé, zda si toho posádka všimla.

Nizozemský úřad už prý vyrozuměl společnost Boeing, aby upozornila své klienty, že v případě zjištění funkčních závad na výškoměru nelze spoléhat při přistávání a vzletu jen na autopilota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy