Za největší chybu považuji Libyi, přiznal Obama. Nepodařilo se zabránit chaosu po smrti Kaddáfího

Zahraničí Zahraničí
11. 4. 2016 15:08
V rozhovoru pro televizní stanici Fox News americký prezident za největší chybu označil to, že se spojencům nepodařilo připravit na situaci po pádu režimu Muammara Kaddáfího. Samotný vojenský zásah z roku 2011 ale označil za správné rozhodnutí. V březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže podporovaná OSN. Moc se jí ale dosud převzít nepodařilo.
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washingon/Tripolis - Americký prezident Barack Obama veřejně přiznal, v čem podle něj tkví jeho největší selhání za osm let vlády. V Libyi. Přesněji v neschopnosti připravit se na situaci, která následovala po vypuzení a smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Obama to přiznal v rozhovoru pro televizní stanici Fox News v odpovědi na otázku, co považuje za "největší chybu". Zároveň ale doplnil, že samotnou intervenci v Libyi považuje za správnou volbu, uvedla BBC.

"Největší chyba tkví pravděpodobně v tom, že jsme nedokázali naplánovat dny, které následovaly po intervenci v Libyi – kterou považuji za správnou věc," uvedl prezident USA.

Obama se minulý měsíc v souvislosti s intervencí v Libyi pustil i do britského premiéra Davida Camerona a bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Cameron byl v té době podle Obamy "rozptýlený" a Sarkozy chtěl na sebe upozornit. Podpora USA vojenské operaci NATO byla chyba, uvedl šéf Bílého domu v rozhovoru pro americký časopis The Atlantic.

Smrt Kaddáfího prohloubila chaos v zemi

USA spolu s dalšími státy spustily vzdušné nálety v Libyi v březnu 2011. Deklarovaným cílem byla ochrana civilního obyvatelstva. Spojenci nicméně vojensky podpořili povstalce, kteří svrhli Kaddáfího režim. K operacím na prosazení bezletové zóny a námořní blokády se přidalo i NATO.

Kaddáfí – jeden z nejdéle vládnoucích vůdců na světě – byl dopaden v říjnu 2011 a následně zabit povstalci. Jeho smrt ale občanské válce nezabránila. Země naopak upadla do chaosu, o moc se začaly přetahovat různé ozbrojené skupiny. Vznikly dokonce dva parlamenty a dvě vlády.

V březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže, podporovaná OSN. Moc se jí ale dosud převzít nepodařilo.

Šéf mezinárodně neuznané libyjské islamistické vlády sídlící v Tripolisu uvedl, že odmítá odejít a vzdát se moci, uvedla ČTK. V úterý přitom kabinet v prohlášení uvedl, že moc předává vládě národní jednoty, která se od minulého týdne zdržuje na přísně střežené námořní základně v Tripolisu.

Zmatků v Libyi se podařilo využít i džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS), který má v zemi podle odhadů až 6000 ozbrojenců. Jejich baštou je město Syrta na severu země, znát o sobě dávají ale i v dalších částech Libye. Podle amerického velitelství v Africe zejména v Benghází, Sabrátě a Derně.

Obama v televizi odpovídal i na otázku, co považuje za svůj největší úspěch. Podle něj jím je "ochrana ekonomiky před velkou depresí". Za nejlepší den pak označil den, kdy se mu podařilo prosadit zdravotní reformu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy