Z nadjezdu nedaleko Benátek se zřítil autobus, na místě je nejméně 21 mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 10. 2023 6:05
Nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných si v úterý vyžádala nehoda autobusu, který se zřítil z nadjezdu nedaleko italských Benátek. Autobus podle italských médií přepravoval turisty do nedalekého kempu v Magheře. Vůz poháněný metanem se zřítil z asi 30 metrů přímo na železniční trať, poté začal okamžitě hořet. Mezi oběťmi jsou především cizinci, mimo jiné také dva nezletilí.
Nehoda autobusu u italských Benátek.
Nehoda autobusu u italských Benátek. | Foto: Luigi Brugnaro (Twitter)

Nehoda se podle italských hasičů stala kolem 19:45 na nadjezdu spojovací silnice, která vede z Mestre směrem na dálnici A4, její příčina zatím není známá.

Podle informací z prefektury je na místě 21 mrtvých, mezi nimiž je i řidič a dvě děti. Dalších 18 cestujících utrpělo zranění, z toho pět těžká. I mezi zraněnými je několik dětí nebo nezletilých. Oběti se zatím nepodařilo identifikovat, podle dosavadních dostupných informací jde o cizince různých národností.

"Podle nejnovějších zpráv šlo o autobus, který sloužil k přepravě turistů do kempu. Zdá se, že mezi oběťmi bylo mnoho cizinců, nalezli jsme také ukrajinské doklady. Je to obrovská tragédie," řekl serveru RaiNews24 benátský starosta Luigi Brugnaro. Podle informací serveru La Repubblica byli mezi oběťmi občané Ukrajiny, Německa a Francie. Ukrajinská ambasáda v Římě potvrdila, že podle dostupných informací jsou mezi oběťmi ukrajinští občané. Řidičem byl čtyřicetiletý Ital, který při nehodě rovněž zahynul.

Italská média nejprve psala o linkovém autobuse, ANSA však přinesla informaci, že vůz si najal městský kemp Hu Venezia Camping in Town pro přepravu ubytovaných turistů. Kemp se nachází v benátské části Marghera jen několik kilometrů od místa nehody. 

Starosta Brugnaro označil na Twitteru nehodu za "apokalyptickou scénu" a vyhlásil v Benátkách několikadenní smutek.

Podle agentury AGI mohlo být mezi příčinami nehody onemocnění nebo nevolnost řidiče, na vozovce totiž nebyly nalezeny žádné stopy brzdění. Vyšetřovatelé na zjištění příčin pracují, budou analyzovat videozáznamy a vyslechnou přeživší cestující.

"Autobus letěl třicet metrů. Zdá se, že přitěžující okolností bylo, že byl poháněn metanem, oheň se proto rychle rozvinul," uvedl ministr vnitra Matteo Piantedosi televizi TG1.

Na místě zasahovaly desítky záchranářů, hasičů a bezpečnostních složek. Záchranáři aktivovali takzvaný protokol pro mimořádné události. 

Premiérka Giorgia Meloniová vyjádřila na Twitteru rodinám soustrast a uvedla, že je v úzkém kontaktu se starostou města Luigim Brugnarem i s ministrem vnitra Mateem Piantedosim. S Brugnarem již hovořil telefonicky také prezident Itálie Sergio Mattarella. 

Soustrast rodinám obětí již na sociálních sítích vyjádřili také francouzský prezident Emmanuel Macron, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo předseda Evropské rady Charles Michel.

Havárie je nejhorší svého druhu v Itálii od ledna 2017, kdy při nehodě autobusu s maďarskými školáky na dálnici u Verony na severu země zahynulo 18 lidí. Většina obětí zemřela při požáru, který autobus zachvátil po nárazu do svodidla a sloupu nadjezdu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy