Helsinki - Baltské moře je po desetiletích sílící námořní dopravy, nadměrného rybolovu i vypouštění chemikálií, paliv a dalšího odpadu do svých vod v alarmujícím stavu.
Je údajně vůbec nejznečištěnějším mořem planety. Proto se dnes v Helsinkách sešli zástupci deseti států, jejichž břehů se Balt dotýká.
Finska, Švédska, Norska, Dánska, Německa, Polska, Ruska, Litvy, Lotyšska a Estonska.
"Musíme už něco dělat. A rychle," řekla na úvod hostitelka summitu, finská premiérka Tarja Halonenová.
Ekologičtí aktivisté tvrdí, že například tuleňů už zbývá v Baltském moři jen asi tři tisíce kusů. Na začátku minulého století jich bylo ještě sto tisíc.
Množí se také zprávy o kontaminaci ryb. Organizace Greenpeace dokonce doporučila, aby rybí produkty z Baltského moře nejedly těhotné ženy.
Putin hájí plynovod
Když ovšem ve střední či severní Evropě přijdete k obchodním domě do sektoru s rybími konzervami, velká část produkce pochází z Polska, Lotyšska či Estonska.
Na Summitu mají státníci schválit plán revitalizace a očisty moře do roku 2021. Do Helsinek přijeli například švédský král Carl Gustaf a ruský premiér Vladimir Putin.
Ruský premiér hodlá v Helsinkách prezentovat plán, jak zajistit, aby plánovaný plynovod Nord Stream, vedoucí po dně Baltu z Ruska do Německa, neměl negativní ekologický důsledky na životní prostředí.
Německo a Polsko poslaly delegace na nižší úrovní, za což obě země ekologičtí aktivisté kritizují.
Zlepšení? Tak za 30 let
"I když se teď začne s nápravou současného stavu, potrvá to tak pětadvacet až třicet let, než bude vidět změna k lepšímu. Křišťálově čisté samozřejmě nebude Baltské moře nikdy, na jeho pobřeží žije celkem přes 90 milionů lidí," řekla agentuře Reuters Sampsa Vilhunenová z finské pobočky Světového fondu pro přírodu (WWF).
Schůzka ale začíná v době napětí mezi Švédskem a Ruskem. Švédská televize SVT v reportáži uvedla, že ruská baltská flotila na začátku devadesátých let tajně vyvážela toxický odpad na místo, které se nachází u břehů Švédska.
Odpad prý pocházel z lotyšského přístavu Liepaja, který Rusové opouštěli po rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti Lotyšska.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt vyzval k prošetření, zda se to skutečně stalo a pokud ano, bude prý žádat od Moskvy vysvětlení.
Tehdejší velitel flotily admirál Vladimír Jegorov označil tvrzení televize za výmysl. "Žádný odpad jsme nikam nevyváželi. Žádné chemikálie ani radioaktivní materiál. Nic takového v přístavu ani nebylo," říká admirál.