Z Bajkonuru odstartovala loď k mezinárodní vesmírné stanici, na palubě jsou Rus a Američan

ČTK ČTK
20. 4. 2017 11:04
K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) míří loď Sojuz MS-04. Na její palubě jsou ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer. Třetí místo je prázdné, nepodařilo se ho včas obsadit. Vesmírná loď by měla ke stanici dorazit odpoledne.
Lidé si fotí start vesmírné lodi Sojuz MS-04.
Lidé si fotí start vesmírné lodi Sojuz MS-04. | Foto: Reuters

Bajkonur - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek odstartovala ruská vesmírná loď Sojuz MS-04. Na palubě je ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer.

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se má připojit ještě toto odpoledne.

Obvyklé místo třetího kosmonauta při letu zaujal kontejner s potravinami o váze 70 kilogramů.

Původně měli letět na ISS dva Rusové, ale agentura Roskosmos se rozhodla od jara snížit počet členů ruské posádky ISS ze tří na dva kosmonauty, dokud ke stanici nebude připojen laboratorní modul Nauka (česky věda). Uvedla to agentura TASS, podle které má tato praxe pokračovat přinejmenším do podzimu příštího roku.

Současně má počet členů posádky z jiných států než Ruska vzrůst ze tří na čtyři. V lodi MS-04 měl třetí místo zaujmout zahraniční astronaut, ale v tak krátké lhůtě se žádného připraveného adepta nepodařilo najít.

Loď s rusko-americkou dvojicí na palubě se má k ISS připojit po přibližně šestihodinovém letu v 15:22 středoevropského času. Na oběžné dráze by měli zůstat 136 dnů.

Pro Jurčichina je to už pátý let, Fischer je ve vesmíru poprvé.

Na stanici se nyní nachází Francouz Thomas Pesquet, Rus Oleg Novickij a Američanka Peggy Whitsonová, kteří na oběžnou dráhu dorazili loni v listopadu. První dva z nich se podle plánu vrátí na Zemi v červnu, Whitsonová si nedávno pobyt na ISS o tři měsíce prodloužila.

V květnu mají Jurčichina a Fischera následovat Rus Sergej Rjazanskij, Ital Paolo Nespoli a Randy Bresnik z USA.

Astronauti se na ISS rozloučili s kolegy | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy