Mír v Afghánistánu? Trump nechce nekonečnou válku, Tálibán má být hráz teroristům

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2019 13:32
Poprvé americký prezident Donald Trump přiznal, že jeho vláda vyjednává o míru v Afghánistánu s dosavadním největším nepřítelem. Hnutím Tálibán. Učinil tak ve svém poselství o stavu unie v Kongresu. "Velké národy nevedou nekonečné války," prohlásil Trump.
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto).
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Válka v Afghánistánu trvá už 17 let, Američané a Britové ji začali na konci roku 2001 po útocích al-Káidy na New York a Washington.

Trump potvrdil, že část ze 14 tisíc amerických vojáků chce z Afghánistánu brzy stáhnout. V rámci operace Resolute Support je tam s nimi i osm tisíc vojáků ze zemí NATO a spojenců. Mezi nimi přes 280 Čechů. Mezi oběťmi útoků Tálibánu patřilo v uplynulých letech i 14 českých vojáků.

Rozhovory vede za americkou stranu v Kataru zvláštní Trumpův vyslanec pro jednání o Afghánistánu Zalmay Khalilzad, který je sám původem Afghánec. Minulý týden potvrdil zásadní pokrok - obě strany se předběžně dohodly. Washington stáhne z Afghánistánu své vojáky a Tálibán se zaváže, že nedovolí, aby zemi využívali jako svou základnu teroristé a džihádisté s globálními ambicemi, jako jsou al-Káida nebo Islámský stát.

Není shoda v tom, zda se jako první mají stáhnout vojáci západních zemí a teprve potom má Tálibán složit zbraně. Rozhovorů v Kataru se nezúčastnil nikdo z afghánské vlády prezidenta Ašrafa Gháního. Tálibánci s ní stále odmítají jednat.

"Musíme si být jisti, že Američané odejdou ještě předtím, než ukončíme boj," řekl jeden z vyjednávačů Tálibánu. Zástupce Washingtonu naopak prohlásil, že není možný odchod vojáků bez uzavření příměří.

Další kolo jednání USA-Tálibán se má konat na konci února, finální dohoda by mohla být hotová v dubnu, prohlásil vyjednávač Khalilzad. Existují dvě možnosti, které kábulská vláda a její spojenci v čele s USA mají. Jednou je přibrat Tálibán do koalice a vládnout společně. Druhou přenechat Tálibánu moc v některých oblastech. Zejména na jihu, kde má značnou podporu. A přitom se soustředit na kontrolu velkých měst.

Trump ale nechce válku dál protahovat a vícekrát naznačil, že je třeba ji ukončit. Hledání dohody s Tálibánem je uznáním faktu, že se ho vojensky nepodaří porazit, a musí proto být integrován do politiky. Je to riskantní sázka, protože hnutí v minulosti proslulo nekompromisním prosazováním svých cílů a odmítalo se dělit o moc. Podle agentury Reuters Trump zvažuje, že nejdříve stáhne pět tisíc amerických vojáků a ostatní později.

"Útoky 11. září 2001 naplánovala al-Káida. Tehdy se vedení al-Káidy ukrývalo v Afghánistánu. Ale lidé, kteří to naplánovali a provedli, nebyli Afghánci. Ani jeden z nich. Afghánci - a to ani Tálibán - nebyli teroristé ve smyslu, jaký dnes tomuto slovu přisuzujeme. Tálibán není součástí nějakého mezinárodního džihádu. Zajímá ho jenom Afghánistán," řekl deníku Aktuálně.cz v nedávném rozhovoru polský novinář Wojciech Jagielski, který jako jeden z mála reportérů hovořil přímo s bojovníky hnutí.

Vyjednávač Tálibánu Muhammad Abbás Stanakzáí řekl ve středu v rozhovoru pro televizi BBC, že hnutí neusiluje o dobytí Afghánistánu vojenskou silou, ale trvá na tom, aby všichni zahraniční vojáci zemi opustili. "Mír je těžší než válka," prohlásil.

Video: Zeď postavím, vzkázal Donald Trump v projevu

Kdyby mě nezvolili prezidentem, válčili bychom nyní se Severní Koreou, tvrdil Trump v poselství. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy