Mír v Afghánistánu? Trump nechce nekonečnou válku, Tálibán má být hráz teroristům

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2019 13:32
Poprvé americký prezident Donald Trump přiznal, že jeho vláda vyjednává o míru v Afghánistánu s dosavadním největším nepřítelem. Hnutím Tálibán. Učinil tak ve svém poselství o stavu unie v Kongresu. "Velké národy nevedou nekonečné války," prohlásil Trump.
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto).
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Válka v Afghánistánu trvá už 17 let, Američané a Britové ji začali na konci roku 2001 po útocích al-Káidy na New York a Washington.

Trump potvrdil, že část ze 14 tisíc amerických vojáků chce z Afghánistánu brzy stáhnout. V rámci operace Resolute Support je tam s nimi i osm tisíc vojáků ze zemí NATO a spojenců. Mezi nimi přes 280 Čechů. Mezi oběťmi útoků Tálibánu patřilo v uplynulých letech i 14 českých vojáků.

Rozhovory vede za americkou stranu v Kataru zvláštní Trumpův vyslanec pro jednání o Afghánistánu Zalmay Khalilzad, který je sám původem Afghánec. Minulý týden potvrdil zásadní pokrok - obě strany se předběžně dohodly. Washington stáhne z Afghánistánu své vojáky a Tálibán se zaváže, že nedovolí, aby zemi využívali jako svou základnu teroristé a džihádisté s globálními ambicemi, jako jsou al-Káida nebo Islámský stát.

Není shoda v tom, zda se jako první mají stáhnout vojáci západních zemí a teprve potom má Tálibán složit zbraně. Rozhovorů v Kataru se nezúčastnil nikdo z afghánské vlády prezidenta Ašrafa Gháního. Tálibánci s ní stále odmítají jednat.

"Musíme si být jisti, že Američané odejdou ještě předtím, než ukončíme boj," řekl jeden z vyjednávačů Tálibánu. Zástupce Washingtonu naopak prohlásil, že není možný odchod vojáků bez uzavření příměří.

Další kolo jednání USA-Tálibán se má konat na konci února, finální dohoda by mohla být hotová v dubnu, prohlásil vyjednávač Khalilzad. Existují dvě možnosti, které kábulská vláda a její spojenci v čele s USA mají. Jednou je přibrat Tálibán do koalice a vládnout společně. Druhou přenechat Tálibánu moc v některých oblastech. Zejména na jihu, kde má značnou podporu. A přitom se soustředit na kontrolu velkých měst.

Trump ale nechce válku dál protahovat a vícekrát naznačil, že je třeba ji ukončit. Hledání dohody s Tálibánem je uznáním faktu, že se ho vojensky nepodaří porazit, a musí proto být integrován do politiky. Je to riskantní sázka, protože hnutí v minulosti proslulo nekompromisním prosazováním svých cílů a odmítalo se dělit o moc. Podle agentury Reuters Trump zvažuje, že nejdříve stáhne pět tisíc amerických vojáků a ostatní později.

"Útoky 11. září 2001 naplánovala al-Káida. Tehdy se vedení al-Káidy ukrývalo v Afghánistánu. Ale lidé, kteří to naplánovali a provedli, nebyli Afghánci. Ani jeden z nich. Afghánci - a to ani Tálibán - nebyli teroristé ve smyslu, jaký dnes tomuto slovu přisuzujeme. Tálibán není součástí nějakého mezinárodního džihádu. Zajímá ho jenom Afghánistán," řekl deníku Aktuálně.cz v nedávném rozhovoru polský novinář Wojciech Jagielski, který jako jeden z mála reportérů hovořil přímo s bojovníky hnutí.

Vyjednávač Tálibánu Muhammad Abbás Stanakzáí řekl ve středu v rozhovoru pro televizi BBC, že hnutí neusiluje o dobytí Afghánistánu vojenskou silou, ale trvá na tom, aby všichni zahraniční vojáci zemi opustili. "Mír je těžší než válka," prohlásil.

Video: Zeď postavím, vzkázal Donald Trump v projevu

Kdyby mě nezvolili prezidentem, válčili bychom nyní se Severní Koreou, tvrdil Trump v poselství. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 41 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy