Wikipedia se na den odmlčí, nesouhlasí s cenzurou webu

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 1. 2012 14:57
Internetoví giganti i veřejnost protestují proti americkým "protipirátským" zákonům
Foto: Reuters

Washington - Internetová encyklopedie Wikipedia se přidá k webovým gigantům, jimž se nelíbí americké zákony SOPA a PIPA, které mohou zásadně změnit americký, potažmo celosvětový internet. Na protest proto na 24 hodin vypne své anglické stránky.

Stop Online Piracy Act (SOPA) je zákon o ochraně autorského zákona v kyberprostoru, o němž má hlasovat americký Kongres.

Online armagedon

Podle Wikipedie by mělo jeho přijetí zničující vliv na svobodu a otevřenost internetu. Největší online encyklopedie ale zdaleka není jediným globálním hráčem, který je pobouřen.

Google, jednička mezi vyhledávači, o kontroverzním návrhu Sněmovny reprezentantů a přidruženém materiálu Senátu PIPA (Protect IP Act) prohlásil, že může vyvolat "online armagedon". Mimo jiné proto, že přiřkne odpovědnost za nelegální obsah provozovateli internetových stránek, respektive majiteli a poskytovateli kyberprostoru.

"Zastánci SOPA charakterizují jeho odpůrce jako lidi podporující pirátství. Ve skutečnosti jde ale o to, že se návrh dotýká fungování internetu jako celku, a to tak zásadně, že ovlivní i věci, které nemají s pirátstvím a jeho potíráním nic společného," cituje BBC zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese.

V praxi by zákon umožňoval jakémukoliv federálnímu soudu nařídit zablokování libovolné americké stránky, která zprostředkovává stažení nelegálního stahování hudby, filmů a dalšího digitálního obsahu.

Kritikou návrhu nešetří ani Google.
Kritikou návrhu nešetří ani Google. | Foto: Reuters

Internetové prohlížeče by navíc musely "zakázané stránky" ve výsledcích vyhledávání amerických uživatelů vynechávat, což je kritiky návrhů považováno za jasnou cenzuru. Stejně tak by se na postižených webech nesměla objevovat reklama amerických firem.

Odsouzené weby by pak navíc přišly o americké internetové služby (například placení prostřednictvím systému Pay Pal). Zcela jistě by to znamenalo velké problémy například pro portál Pirate Bay.

Naštval se i Murdoch

K části pobouřených internetových uživatelů se kromě hackerů a pirátů přidaly i takové společnosti jako již zmiňovaný Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Apple nebo Mozilla.

Fakticky se tak rozhořel spor mezi Silicon Valley (centrem amerického IT průmyslu) a Hollywoodem (centrem amerického zábavního průmyslu).

Rupert Murdoch.
Rupert Murdoch. | Foto: Reuters

Své rozhořčení nad plánovaným zásahem do fungování internetu už vyjádřil i mediální magnát Rupert Murdoch.

O závažnosti projednávaného návrhu zákona svědčí i to, že se k němu v sobotu vyjádřil rovněž Bílý dům. A ne zrovna pozitivně.

"Nebudeme podporovat legislativní předpis, který by zasahoval do internetové architektury doménových jmen (DNS), omezoval svobodu slova nebo podkopával dynamický vývoj celosvětové internetové sítě," cituje CNN z tiskového prohlášení administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Předkladatelé zákona už souhlasili s tím, že blokování DNS z návrhu zákona vyjmou.

Piráti jsou jednotní, Twitter do toho nešel

Twitter se přidat odmítl.
Twitter se přidat odmítl. | Foto: Twitter.com

Skupina amerických zákonodárců již vzhledem k velké kritice vypracovala alternativní návrh OPEN (Online Protection and Enforcement of Digital Trade Act), který je, jak už zkratka napovídá, k internetu a jeho uživatelům shovívavější.

Ke středečnímu protestu se přidají také v Americe populární weby Reddit a Boing Boing. Twitter odstávku neplánuje.

Česká pirátská strana se naopak dle očekávání připojí. "Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém Západě. Připojme se ke stávce proti SOPA a PIPA," vyzval vedoucí zahraničního odboru českých pirátů Tomáš Vymazal.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy