Wikipedia se na den odmlčí, nesouhlasí s cenzurou webu

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 1. 2012 14:57
Internetoví giganti i veřejnost protestují proti americkým "protipirátským" zákonům
Foto: Reuters

Washington - Internetová encyklopedie Wikipedia se přidá k webovým gigantům, jimž se nelíbí americké zákony SOPA a PIPA, které mohou zásadně změnit americký, potažmo celosvětový internet. Na protest proto na 24 hodin vypne své anglické stránky.

Stop Online Piracy Act (SOPA) je zákon o ochraně autorského zákona v kyberprostoru, o němž má hlasovat americký Kongres.

Online armagedon

Podle Wikipedie by mělo jeho přijetí zničující vliv na svobodu a otevřenost internetu. Největší online encyklopedie ale zdaleka není jediným globálním hráčem, který je pobouřen.

Google, jednička mezi vyhledávači, o kontroverzním návrhu Sněmovny reprezentantů a přidruženém materiálu Senátu PIPA (Protect IP Act) prohlásil, že může vyvolat "online armagedon". Mimo jiné proto, že přiřkne odpovědnost za nelegální obsah provozovateli internetových stránek, respektive majiteli a poskytovateli kyberprostoru.

"Zastánci SOPA charakterizují jeho odpůrce jako lidi podporující pirátství. Ve skutečnosti jde ale o to, že se návrh dotýká fungování internetu jako celku, a to tak zásadně, že ovlivní i věci, které nemají s pirátstvím a jeho potíráním nic společného," cituje BBC zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese.

V praxi by zákon umožňoval jakémukoliv federálnímu soudu nařídit zablokování libovolné americké stránky, která zprostředkovává stažení nelegálního stahování hudby, filmů a dalšího digitálního obsahu.

Kritikou návrhu nešetří ani Google.
Kritikou návrhu nešetří ani Google. | Foto: Reuters

Internetové prohlížeče by navíc musely "zakázané stránky" ve výsledcích vyhledávání amerických uživatelů vynechávat, což je kritiky návrhů považováno za jasnou cenzuru. Stejně tak by se na postižených webech nesměla objevovat reklama amerických firem.

Odsouzené weby by pak navíc přišly o americké internetové služby (například placení prostřednictvím systému Pay Pal). Zcela jistě by to znamenalo velké problémy například pro portál Pirate Bay.

Naštval se i Murdoch

K části pobouřených internetových uživatelů se kromě hackerů a pirátů přidaly i takové společnosti jako již zmiňovaný Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Apple nebo Mozilla.

Fakticky se tak rozhořel spor mezi Silicon Valley (centrem amerického IT průmyslu) a Hollywoodem (centrem amerického zábavního průmyslu).

Rupert Murdoch.
Rupert Murdoch. | Foto: Reuters

Své rozhořčení nad plánovaným zásahem do fungování internetu už vyjádřil i mediální magnát Rupert Murdoch.

O závažnosti projednávaného návrhu zákona svědčí i to, že se k němu v sobotu vyjádřil rovněž Bílý dům. A ne zrovna pozitivně.

"Nebudeme podporovat legislativní předpis, který by zasahoval do internetové architektury doménových jmen (DNS), omezoval svobodu slova nebo podkopával dynamický vývoj celosvětové internetové sítě," cituje CNN z tiskového prohlášení administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Předkladatelé zákona už souhlasili s tím, že blokování DNS z návrhu zákona vyjmou.

Piráti jsou jednotní, Twitter do toho nešel

Twitter se přidat odmítl.
Twitter se přidat odmítl. | Foto: Twitter.com

Skupina amerických zákonodárců již vzhledem k velké kritice vypracovala alternativní návrh OPEN (Online Protection and Enforcement of Digital Trade Act), který je, jak už zkratka napovídá, k internetu a jeho uživatelům shovívavější.

Ke středečnímu protestu se přidají také v Americe populární weby Reddit a Boing Boing. Twitter odstávku neplánuje.

Česká pirátská strana se naopak dle očekávání připojí. "Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém Západě. Připojme se ke stávce proti SOPA a PIPA," vyzval vedoucí zahraničního odboru českých pirátů Tomáš Vymazal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Jedna z obžalovaných v kauze Kuciak se neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud jedná o odvoláních v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Jedna ze tří obžalovaných se líčení na vlastní žádost neúčastní.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy