Praha - Přes 400 tisíc tajných dokumentů, zveřejněných serverem WikiLeaks o válce v Iráku, dokládá brutalitu tamního konfliktu dosud nezaznamenaným způsobem.
Hlášení amerických velitelů a vojáků z "terénu" se obvykle nedostávají do médií, takže dokument nabízejí nový pohled na uplynulých sedm let v Iráku.
Ze záznamů vyplývá, nakolik se násilí, mučení a vraždění stalo každodenní a samozřejmou realitou. Hlášení obsahují zprávy o vraždění Iráčanů mezi sebou navzájem a o surových vyšetřovacích metodách na iráckých policejních služebnách a ve věznicích.
Počet Iráčanů, kteří v posledních sedmi letech zahynuli v souvislosti s válkou, je podle WikiLeaks vyšší, než se dosud soudilo.
Odhady dosud činily kolem 110 tisíc, ale nové záznamy dokládají dalších nejméně 15 tisíc obětí. Z toho je údajně přibližně 66 tisíc civilistů, kteří přišli o život při atentátech, přestřelkách, únosech, loupežných přepadeních.
400 tisíc zpráv je vlastně dlouhým seznamem zločinů, které nikdo nevyšetřoval ani nepotrestal.
Zpravodaj agentury Reuters z Bagdádu hlásil, že Iráčany zveřejněné dokumenty už ani příliš nezaujaly. Není v nich prý nic překvapivého po tom všem, čím země od roku 2003 prošla.
WikiLeaks ale zasáhly nezamýšleně do iráckého politického boje. Premiér Núrí Malikí už řekl, že zveřejnění je načasováno tak, aby ho to poškodilo. Slíbil ale, že obvinění vyšetří.
Opoziční blok Irakíja, který těsně vyhrál letošní parlamentní volby ale kvůli neschopnosti všech stran dohodnout se zatím nesestavil vládu, naopak oznámil, že zprávy o mučení a vraždění dokumentují Málikího neschopnost stát v čele irácké vlády.
Americko-britská invaze do Iráku začala 20. března 2003. Saddámům režim padl 10. dubna, ale pak začaly bojovat různé skupiny povstalců a odpůrců nových poměrů.
Zemi zasáhla vlna sebevražedných atentátů, únosů, vyřizování účtů a sektářského násilí mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. Kulminovala v druhé polovině roku 2006.
Z informací zveřejněných serverem vyplývá, že američtí vojáci se mučení zadržených Iráčanů nebo násilnému vyřizování účtů ve většiny případů nesnažili zabránit.
Washington kritizuje zveřejnění dokumentů a upozorňuje vedení WikiLeaks, že ohrozily životy mnoha Iráčanů, kteří dodávali informace americkým nebo iráckým vojákům informace o povstalcích a teroristech.