Vzdělání pro všechny? Mnoho dětí si počká ještě 70 let

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
29. 1. 2014 15:03
Podle zprávy UNESCO nechodí do školy 57 milionů dětí
Školní výuka na základní škol Al-Tahvíd v Aleppu. Momentka z ledna 2013.
Školní výuka na základní škol Al-Tahvíd v Aleppu. Momentka z ledna 2013. | Foto: Reuters

Paříž - Povinnou školní docházku v českých zemích zavedla už v 18. století císařovna Marie Terezie. Učili se to všichni, většinou už na základní škole.

Byť se to může mnohým na počátku 21. století zdát neuvěřitelné, na celé planetě stále žije 57 milionů dětí, které by měly rovněž usedat do školních lavic. Ale nemohou.

Státy, kde děti nechodí do školy

1. Nigérie

2. Pákistán

3. Etiopie

4. Indie

5. Filipíny

6. Burkina Faso

7. Keňa

8. Niger

9. Jemen

10. Mali

Zdroj: Aktuálně.cz

A potrvá ještě dalších více než 70 let, než bude školní docházka umožněna všem, upozornila ve své zprávě Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známější pod zkratkou UNESCO.

Celkový počet dětí bez základního vzdělání ale od přelomu tisíciletí klesl téměř o polovinu.

Chudá africká vesničanka...

Přístup do školních lavic asi v polovině případů blokují války a jiné konflikty. Nejhorší je situace v zemích subsaharské Afriky. Nejvíce dětí, které nechodí do základní školy, žije v Nigérii. Jejich počet dokonce od roku 2000 stoupl.

Vůbec nejhorší vyhlídky nicméně mají chudé dívky z afrických vesnic. Při současném tempu se všechny do škol dostanou až v roce 2086. Tou dobou už ale z dětí budou babičky a prababičky.

Střední školy se pak všem otevřou až v dalším století, podle předpovědi v roce 2111.

Žákem, ale bez vzdělání

Ani současní školáci nemají vyhráno. Třetina základních vzdělávacích institucí totiž nedosahuje potřebné úrovně a kvality. Asi 130 milionů dětí zůstává negramotných a neumí počítat, přestože do lavic zasedly.

V některých chudých zemích nedokáže jedinou souvislou větu přečíst každý čtvrtý mladý člověk, uvedl server BBC.

Marné plány

Světoví lídři se přitom na přelomu tisíciletí na Světovém vzdělávacím fóru v Dakaru zavázali, že problém bude vyřešen do roku 2015. Kromě vzdělání pro všechny se domluvili mimo jiné i na tom, že do téhož roku klesne počet negramotných dospělých lidí na polovinu.

Každoroční zpráva UNESCO, publikovaná ve středu v etiopské metropoli Addis Abebě, ale varuje, že pravděpodobnost splnění závazků se neustále snižuje. Studie vychází z údajů z roku 2011.

Foto: Naďa Straková

Výdaje na podporu vzdělávání totiž klesají a navíc nejsou cíleny na nejpotřebnější a nejchudší země. "Jedna z věcí, které jsou pro nás šokující, je to, že země s nízkými příjmy čelí největšímu úbytku pomoci," cituje BBC autorku zprávy Pauline Roseovou.

Mnohde chybí učitelé a učební pomůcky, třídy jsou přeplněné. Například v Malawi chodí do jedné třídy na 130 žáků.

Vzdělání se daří úspěšně šířit například v Indii, Vietnamu, Etiopii či Tanzanii. Stejně tak Afghánistán pokračuje v otevírání škol, kterým brány uzamknul pětatřicet let trvající konflikt.

 

Právě se děje

Další zprávy