Vyzvednutí vraku Concordie přijde na půl miliardy eur

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 7. 2013 17:31
To je víc než dvojnásobek původně odhadované částky, práce se navíc zpozdí
Costa Concordia u ostrova Giglio.
Costa Concordia u ostrova Giglio. | Foto: Reuters

Řím - Vyzvednutí vraku výletní lodi Costa Concordia, která u italských břehů ztroskotala před rokem a půl, přijde na 500 milionů eur (asi 13 miliard korun).

To je víc než dvojnásobek původně odhadované částky. Práce na odstranění vraku se navíc protáhnou a trosky obřího plavidla od ostrova Giglio zmizí nejspíš až v příštím roce.

V pátek o tom informoval zástupce vlastníka, společnosti Costa Crociere.

Loď s více než čtyřmi tisícovkami pasažérů se v lednu 2012 zčásti potopila po chybném manévru poblíž břehu toskánského ostrova, při nehodě zemřelo 32 lidí.

Na odstranění vraku se začalo pracovat loni na jaře, přičemž se původně odhadovalo, že práce budou stát 236 milionů eur a skončí do letošního podzimu. Ukázalo se však, že vše bude mnohem delší a nákladnější.

"Nemůžeme vyloučit, že to bude letos, ale příští rok je pravděpodobnější," upřesnil vedoucí týmu 500 odborníků, kteří na vyzvednutí vraku pracují, Franco Porcellacchia.

Lodní neštěstí obrazem:

Plavidlo dlouhé 290 metrů váží 112 000 tun. Technici proto museli postavit podpůrné plošiny a pilíře. Na pracích se 24 hodin denně podílejí stovky lidí.

O nehodě Costy Concordie se znovu mluví také kvůli tomu, že tento týden v Grossetu začal soud s jejím kapitánem Francescem Schettinem. Ten je viněn z toho, že tragédii způsobil svou nedbalostí a zbytečným riskováním. Hrozí mu 20 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy