Vyhlásil válku telefonním stožárům. Je ve vazbě

pav
16. 7. 2007 14:50
Australan řádil v Sydney v obrněném transportéru
Předmět doličný po incidentu
Předmět doličný po incidentu | Foto: Jacky Ghossein, SMH

Penrith - Před soudem v Austrálii dnes stanul motorizovaný vandal, který o víkendu na západním okraji Sydney poničil sedm stožárů pro mobilní telefony v ukradeném obrněném transportéru.

John Robert Patterson (45) z Dharruku (okrajová část Sydney) byl obviněn v celkem patnácti bodech za poškozování cizího majetku, nebezpečné řízení motorového vozidla a držení zakázané drogy. O kauci během svého krátkého vystoupení před soudem nepožádal.

Jak píše australský deník Sydney Morning Herald, před soudem se má objevit znovu na konci září. Do té doby zůstane ve vazbě. Soudce také obžalovanému doporučil pomoc psychiatra.

Škoda za milióny dolarů

Patterson si v sobotu v časných ranních hodinách "vypůjčil" od svého bývalého zaměstnavatele vysloužilé armádní bojové vozidlo FV432 Trojan  britské výroby a vyrazil na zběsilou jízdu ulicemi největšího australského města, respektive jeho západním předměstí.

Podívejte se na záznam incidentu - ZDE

Během 90 minut napáchal škody za několik miliónů dolarů. Zaměřil se především na stožáry mobilních telefonních sítí, které úmyslně porážel.

Policisté, kteří jej dlouho sledovali ve svých vozech, zakročili teprve ve chvíli, kdy transportér uvízl a nemohl vyjet z místa.

Zatím poslední inkarnací obrněného vozidla FV432 ve výzbroji britské armády je Bulldog. Britové jej využívají i v Iráku
Zatím poslední inkarnací obrněného vozidla FV432 ve výzbroji britské armády je Bulldog. Britové jej využívají i v Iráku | Foto: Aktuálně.cz

Podle majitele zcizeného armádního vozidla Grega Morrise, který v Minchinbury na západě Sydney provozuje půjčovnu a bazar vysokozdvižných vozíků, mu Patterson loni pomohl transportér opravit. Od té doby ho Morris půjčuje na svatby, školní oslavy a jiné podobné příležitosti.

Patterson je podle něj "prima chlap", se kterým je dál ve styku, i když už pro něj nepracuje.

Záření jako nepřítel

Jeho řádění si vysvětluje tím, že dříve údajně pracoval pro armádu v oblasti telekomunikací a je prý přesvědčen, že mu radiace poškodila mozek.

Čtyři z poničených věží patřily společnosti Telstra, tři společnosti Optus. Obě firmy oznámily, že incident měl jen minimální dopad na jejich služby.

Asociace australských mobilních operátorů (AMTA) odmítá, že by elektromagnetická radiace ze stožárů představovala riziko pro zdraví věřejnosti.

"Emise z věží jsou neuvěřitelně nízké, hluboko pod australskými standardy," prohlásil zástupce AMTA Chris Althaus pro agenturu AAP. "Mnoho běžných domácích spotřebičů, jako je mikrovlnná trouba nebo rozhlasový přijímač s amplitudovou modulací, má mnohem vyšší záření."

Morris vyčíslil cenu svého 40 let starého trasnportéru na jeden milión australských dolarů. Vozidlo, které prý nebylo pojištěno, chce znovu opravit.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy