Výbuchy v Machačkale. Soči bude OK, slibuje Putin

ČTK ČTK
17. 1. 2014 19:12
Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy v autonomním Dagestánu
Nesmíme dát najevo strach, vyzývá Putin po dalších útocích.
Nesmíme dát najevo strach, vyzývá Putin po dalších útocích. | Foto: Reuters

Moskva - Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy, které v pátek večer zahřměly v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu na jihu Ruska.

Podle agentury ITAR-TASS výbuchy zranily dva policisty a pět civilistů, všichni museli být hospitalizováni. Místní úřady připisují incident spíše vyřizování účtů v podsvětí, než teroristům.

Dagestánské úřady uvedly, že nejprve u jedné z restaurací v Machačkale neznámý pachatel vystřelil z granátometu. Když na místo dorazili policisté, aby incident vyšetřili, explodovalo zaparkované auto. Žádné oběti na životech si útok podle předběžných údajů nevyžádal.

"Zatím za hlavní verzi považujeme vyřizování účtů místních zločineckých skupin či chuligánský výstřelek," uvedlo republikové ministerstvo vnitra podle serveru newsru.com.

V Dagestánu jsou aktivní muslimští povstalci, kteří bojují za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu. Právě povstalci s oblibou využívají taktiku dvou výbuchů, kdy druhá nálož je určena policistům a vyšetřovatelům na místě první exploze.

Severokavkazským povstalcům připisují ruská média i sebevraždné atentáty, které si minulý měsíc ve Volgogradu vyžádaly 34 obětí na životech. Tyto útoky, ke kterým se dosud nikdo nepřihlásil, vyvolaly i obavy o bezpečnost olympijských her, které příští měsíc začnou v černomořském letovisku Soči, nedaleko kavkazských hor.

"Naším úkolem jako pořadatelů je zajistit bezpečnost účastníků a diváků tohoto sportovního svátku - a uděláme pro to vše," ujistil ruský prezident Vladimir Putin před televizními kamerami v Soči, kde se setkal s dobrovolníky pomáhajícími s organizací olympiády. "Kdybychom se dopustili známek slabosti, ukázali strach, pomohli bychom teroristům dosáhnout jejich cílů," řekl Putin a vybídl mezinárodní společenství spojit síly v boji proti terorismu jako "vraždění nevinných".

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy