Výbuchy v Machačkale. Soči bude OK, slibuje Putin

ČTK ČTK
17. 1. 2014 19:12
Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy v autonomním Dagestánu
Nesmíme dát najevo strach, vyzývá Putin po dalších útocích.
Nesmíme dát najevo strach, vyzývá Putin po dalších útocích. | Foto: Reuters

Moskva - Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy, které v pátek večer zahřměly v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu na jihu Ruska.

Podle agentury ITAR-TASS výbuchy zranily dva policisty a pět civilistů, všichni museli být hospitalizováni. Místní úřady připisují incident spíše vyřizování účtů v podsvětí, než teroristům.

Dagestánské úřady uvedly, že nejprve u jedné z restaurací v Machačkale neznámý pachatel vystřelil z granátometu. Když na místo dorazili policisté, aby incident vyšetřili, explodovalo zaparkované auto. Žádné oběti na životech si útok podle předběžných údajů nevyžádal.

"Zatím za hlavní verzi považujeme vyřizování účtů místních zločineckých skupin či chuligánský výstřelek," uvedlo republikové ministerstvo vnitra podle serveru newsru.com.

V Dagestánu jsou aktivní muslimští povstalci, kteří bojují za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu. Právě povstalci s oblibou využívají taktiku dvou výbuchů, kdy druhá nálož je určena policistům a vyšetřovatelům na místě první exploze.

Severokavkazským povstalcům připisují ruská média i sebevraždné atentáty, které si minulý měsíc ve Volgogradu vyžádaly 34 obětí na životech. Tyto útoky, ke kterým se dosud nikdo nepřihlásil, vyvolaly i obavy o bezpečnost olympijských her, které příští měsíc začnou v černomořském letovisku Soči, nedaleko kavkazských hor.

"Naším úkolem jako pořadatelů je zajistit bezpečnost účastníků a diváků tohoto sportovního svátku - a uděláme pro to vše," ujistil ruský prezident Vladimir Putin před televizními kamerami v Soči, kde se setkal s dobrovolníky pomáhajícími s organizací olympiády. "Kdybychom se dopustili známek slabosti, ukázali strach, pomohli bychom teroristům dosáhnout jejich cílů," řekl Putin a vybídl mezinárodní společenství spojit síly v boji proti terorismu jako "vraždění nevinných".

 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy