Vraždy somálských politiků. Další prchají ze země

Zdeněk Mihalco
27. 6. 2009 8:30
Vláda požádala svět o pomoc, USA poskytly zbraně
Jedním ze zavražděných politiků je Umar Haši Aden (vpravo), ministr bezpečnosti. Zemřel 18. června během sebevražedného atentátu, který je připisován hnutí Šabáb
Jedním ze zavražděných politiků je Umar Haši Aden (vpravo), ministr bezpečnosti. Zemřel 18. června během sebevražedného atentátu, který je připisován hnutí Šabáb | Foto: Reuters

Mogadišo - Řada somálských politiků v obavě o svou bezpečnost prchá ze země. Podle britské stanice BBC v zemi zůstává jen asi 280 zákonodárců 550členného parlamentu. Minimum pro fungování instituce je 250 přítomných poslanců.

Během posledního měsíce ze země uprchlo asi 130 politiků, a to včetně některých ministrů. Pobývají v okolních státech, zemích Evropské unie i USA.

Ve východoafrickém Somálsku, které nemá funkční vládu od počátku devadesátých let, se v posledních týdnech vystupňovaly násilnosti mezi jednotkami takzvané přechodné vlády, kterou podporuje Západ i OSN, a mezi dalšími islamistickými ozbrojenými skupinami.

Zavražděno bylo několik politiků včetně ministra bezpečnosti a zabit byl i ředitel somálské radiové stanice.

Výjimečný stav a prosba o vojenskou pomoc

„Nemůžu být členem vlády, která mě nemůže ochránit," cituje tisková agentura Reuters jednoho z poslanců Abdulla Hadži Alího, který minulý týden uprchl do Keni. „V Somálsku není nikdo v bezpečí," říká. Mluvčí parlamentu vyzval poslance k návratu. Ministr financí zablokoval 144 poslancům pobývajícím v cizině platy.

Foto: Aktuálně.cz

Jednotky loajální vládě nyní kontrolují jen malou část metropole Mogadišo. Prezident Šaríf Šejch Ahmed, bývalý vůdce povstalců, který je nyní západními médii považován za umírněného islamistu, vyhlásil výjimečný stav. Vláda vyzvala okolní země, aby na pomoc urychleně vyslaly do Somálska vojska.

Zatím tak žádná ze zemí neučinila - v Somálsku je nyní přítomen pouze sbor mírových jednotek Africké unie, který podporuje vládu.

V roce 2006 do Somálska v obavě z rozšíření konfliktu vstoupila armáda sousední Etiopie, aby bojovala s islamistickými povstalci. Etiopští vojáci zemi opustili na začátku letošního roku. 

V posledních týdnech se objevilo několik zpráv, že Etiopané do Somálska opět vstoupili, podle dostupných zdrojů však zřejmě šlo pravděpodobně pouze o jednorázové akce či akce v blízkosti hranic. Etiopští politici tvrdí, že zatím nechystají novou vojenskou invazi do Somálska.

Posílení svých bezpečnostních opatření na hranicích se Somálskem oznámila vláda sousední Keni, a to v obavě z rostoucí síly extremistických skupin na jihu Somálska, jež vyhrožují zemím, které podporují somálskou vládu.

List Washington Post informoval, že somálské vládě nyní poskytly zbraně Spojené státy - náklad zbraní a munice tento měsíc dorazil do Mogadiša. Americká vláda posléze tuto informaci oficiálně potvrdila.

Pesimismus odborníků

Krize v Somálsku vyhnala v posledních letech z domovů miliony lidí, značná část obyvatelstva trpí podvýživou. Kritická je situace zejména na jihu země. Na severu nezávisle fungují relativně stabilní a bezpečné regiony Puntland a Somaliland.

Na jihu Somálska proti sobě bojují vládou podporované jednotky a další ozbrojené skupiny, zejména sympatizanti radikálního islamistického hnutí Šabáb. Podle stanice Hlas Ameriky zemřelo během bojů za posledních sedm týdnů nejméně 300 lidí a nejméně 120 tisíc uteklo ze svých domovů.

Na území ovládaném hnutím Šabáb byli před několika dny odsouzeni 4 muži k amputaci ruky a chodidla za krádež pistole a mobilních telefonů
Na území ovládaném hnutím Šabáb byli před několika dny odsouzeni 4 muži k amputaci ruky a chodidla za krádež pistole a mobilních telefonů | Foto: Reuters

K podpoře povstalců v březnu vyzval Usáma bin Ládin. Podle somálské vlády v řadách povstalců bojují stovky extremistů z dalších zemí. Američané somálské extremisty podezřívají z napojení na teroristickou síť Al-Káida a rovněž obviňují režim v nedaleké Eritreji, že povstalce vojensky podporuje. Někteří bezpečnostní experti se proto obávají, že se ze Somálska stává bezpečné útočiště pro extremisty.

Eritrea vedla v letech 1998 až 2000 válku se sousední Etiopií a vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají napjaté. Někteří odborníci na dění v oblasti upozorňují, že právě v Somálsku vojenský konflikt mezi zeměmi pokračuje - zatímco Eritrea podporuje povstalce, Etiopie podporuje přechodnou vládu.     

Agentura Reuters cituje některé pesimistické reakce specialistů na dění v oblasti: „Zdá se, že mezinárodní společenství má extrémní odpor k věnování pozornosti zoufalým voláním přechodné vlády, a to včetně sousedních zemí a zpřátelených vlád - jako například Etiopie," myslí si Gus Selassie, analytik think-thanku IHS Global Insight. "Situace směřuje ze špatné k horší až k nehorší, představující bezpečnostní krizi prvního stupně pro celý Africký roh," říká americký analytik Peter Pham.

 

Právě se děje

Další zprávy