Demonstrace síly v Moskvě: Rusko si připomnělo konec války

Demonstrace síly v Moskvě: Rusko si připomnělo konec války
Mohutnou vojenskou přehlídkou si připomínali konec druhé světové války.
Od kterého uplynulo už 69 let.
Přehlídka navíc Kremlu umožňuje demonstrovat vlastní sílu.
A to se teď, během převratných událostí na Ukrajině, Rusku hodí.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 5. 2014 12:44
Na Rudé náměstí vpochodovalo na 11 000 vojáků. Slavilo se i na Krymu.

Moskva - Ruská metropole si v pátek dopoledne připomněla 69. výročí konce druhé světové války.

Na Rudé náměstí v Moskvě během velkolepé vojenské přehlídky, kterou mnozí vzhledem k událostem na Ukrajině vnímají i jako demonstraci ruské síly, vpochodovalo na 11 000 vojáků.

Armáda představila více než 150 vojenských vozidel i mezikontinentální rakety, které mohou nést jaderné hlavice. Nad hlavami přítomných přelétlo asi 70 bojových letadel a vrtulníků.

Ruský prezident Vladimir Putin se během svého projevu o dění na Ukrajině nezmínil, ve své řeči oslavoval ruský patriotismus a zásluhy na porážce nacismu.

Den vítězství, pravděpodobně nejdůležitější ruský svátek, se ale neslavil jen v Moskvě, připomněla si ho i další ruská města a státy. Přehlídky se například konaly i v Kerči a Sevastopolu na Krymu či v Gruzii a Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy