Demonstrace síly v Moskvě: Rusko si připomnělo konec války

Demonstrace síly v Moskvě: Rusko si připomnělo konec války
Mohutnou vojenskou přehlídkou si připomínali konec druhé světové války.
Od kterého uplynulo už 69 let.
Přehlídka navíc Kremlu umožňuje demonstrovat vlastní sílu.
A to se teď, během převratných událostí na Ukrajině, Rusku hodí.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 5. 2014 12:44
Na Rudé náměstí vpochodovalo na 11 000 vojáků. Slavilo se i na Krymu.

Moskva - Ruská metropole si v pátek dopoledne připomněla 69. výročí konce druhé světové války.

Na Rudé náměstí v Moskvě během velkolepé vojenské přehlídky, kterou mnozí vzhledem k událostem na Ukrajině vnímají i jako demonstraci ruské síly, vpochodovalo na 11 000 vojáků.

Armáda představila více než 150 vojenských vozidel i mezikontinentální rakety, které mohou nést jaderné hlavice. Nad hlavami přítomných přelétlo asi 70 bojových letadel a vrtulníků.

Ruský prezident Vladimir Putin se během svého projevu o dění na Ukrajině nezmínil, ve své řeči oslavoval ruský patriotismus a zásluhy na porážce nacismu.

Den vítězství, pravděpodobně nejdůležitější ruský svátek, se ale neslavil jen v Moskvě, připomněla si ho i další ruská města a státy. Přehlídky se například konaly i v Kerči a Sevastopolu na Krymu či v Gruzii a Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy