Základna Lewis-Mcchord (Washington) - Americký voják Jeremy Morlock, jenž si s dalšími čtyřmi kolegy zpestřoval misi v Afghánistánu hony na neozbrojené civilisty, stráví 24 let za mřížemi.
Rozhodl o tom vojenský soud na jeho domovské základně poblíž města Tacoma. Vzhledem k nelidskosti činů, kterých se americký poddůstojník s kamarády dopouštěl, je trest až překvapivě nízký.
Morlock a čtyři další vojáci z americké 2. pěchotní divize totiž vytvořili tajný spolek zabijáků, jehož jediným cílem bylo střílet pro potěšení náhodně vybrané civilisty.
Vojáci se na nich dopouštěli krutostí a morbidností. Se zohavenými těly se fotili jako s trofejemi. Podle deníku The New York Times mezi důkazy figuruje až sedmdesát fotografií.
Tři snímky unikly na veřejnost - publikoval je německý list Der Spiegel. Na jednom z nich je zachycen Morlock, pózující s hlavou oběti.
Poté, co vojáci běsnění ukončili, na místě odpálili granáty a k tělům podstrčili zbraně, aby mohli předstírat, že se jednalo o vojenský souboj.
Vojenský soudce Kwasi Hawks při vynášení rozsudku uvedl, že původně chtěl obviněnému uložit doživotí, ale musel přihlédnout k tomu, že se Morlock ke všemu přiznal, projevil lítost a ještě vypovídal proti spolupachatelům.
Na otázku, zda bylo cílem výprav neozbrojené Afghánce pouze vyděsit, nebo zabít, odpověděl dvaadvacetiletý mladík z Aljašky zcela jasně: "Plán byl ty lidi zabít."
Po uplynutí sedmi let bude mít první z pětky zabijáků možnost požádat o propuštění. Zbylé čtyři obviněné vojáky čeká soud v nejbližších dnech.
Kolik obětí má pět zabijáků v amerických uniformách ve skutečnosti na svědomí, se už patrně nedozvíme. Obžalobě se podařilo prokázat vraždu tří civilistů z roku 2010, k níž došlo v provincii Kandahár. Morlock, jenž měl vraždění vést, se za vše omluvil, řekl, že je za své činy připraven nést odpovědnost. Dodal, že prý sám není schopen pochopit, jak se mohl něčeho podobného dopustit.
Atmosféra v jednotce a smrt otce
Kromě přiznání Morlockovi zřejmě pomohla obhajoba hlavního advokáta Franka Spinnera. Ten poukazoval na špatnou morálku v jednotce a smrt otce, jež Morlocka v roce 2007 silně zasáhla. Dvaadvacetiletý voják navíc naznačil, že ho změnila válka.
"Měl jsem hodně času na to, abych o svých činech přemýšlel, a stále nevím, jak jsem se mohl stát tak necitelným, jak jsem mohl přijít o schopnost rozlišovat mezi dobrem a zlem. Netuším, zda si na tyto otázky budu vůbec někdy schopen odpovědět. Asi jsem nebyl připraven na to, co v Afghánistánu uvidím," vypověděl podle serveru televize NBC Morlock před soudem.
Vše prozradil hašiš
Vojenské velení se mohlo o celém případu dozvědět mnohem dříve. Krátce po lednovém zabíjení se totiž jeden z dalších vojáků čety Adam Winfield svěřil prostřednictvím Facebooku svým rodičům, že jeho spolubojovníci zabíjejí bezbranné lidi.
Otec Winfielda kontaktoval velitele čety, ale nic se nedělo až do května, kdy se jeden ze svědků v případu zneužívání drog vojáky o zabíjení civilistů zmínil. Do kouření hašiše na základně byl totiž zapleten i Jeremy Morlock. Spolu s dalšími šesti vojáky měli zastrašovat spolubojovníka z čety, který chtěl o užívání drog v jednotce informovat nadřízené. To, že by byl pod vlivem hašiše při vraždění nicméně Morlock popřel.
Celkem bylo z jedné čety obviněno sedm vojáků. Čtyři z vraždy, zbylí tři čelí obvinění z užívání drog, zastrašování a zohavování těl. Mezi obviněnými je i Winfield, ten se ale hájí tím, že musel být vraždě přítomen, aby nic neřekl.
Jedná se o jedno z nejhorších prokázaných pochybení americké armády od začátku spojenecké operace v Afghánistánu, které citelně zkomplikovalo americko-afghánské vztahy.