Vlivný kardinál navrhuje zkoumat oprávněnost celibátu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2010 22:20
Skandál se zneužíváním dětí v katolických ústavech dále bobtná
Pohled do průčelí katolického kláštera v Ettalu, ležícího 100 kilometrů jižně od Mnichova. Bavorsko začalo Ettal vyšetřovat kvůli možnému zneužívání dětí.
Pohled do průčelí katolického kláštera v Ettalu, ležícího 100 kilometrů jižně od Mnichova. Bavorsko začalo Ettal vyšetřovat kvůli možnému zneužívání dětí. | Foto: Reuters

Berlín - Skandál se zneužívanými nezletilci v katolických výchovných ústavech se rozrostl o další nová podezření. Tentokrát se hovoří o německém Bensheimu.

Stejně jako ostatní podobná podezření vyšetřuje i tento případ příslušné státní zastupitelství. Šéf německé biskupské konference Robert Zollitsch odcestoval do Říma, kde má o odhaleních v pátek jednat s papežem.

O dva dříve se k zneužití chlapce přiznal rakouský opat, ještě předtím začalo vyšetřování klášterní školy v bavorském Ettalu.

Znovu oživené vyšetřování pedofilních činů přimělo k ráznému vyjádření vlivného vídeňského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna. Navrhl, aby katolická církev znovu přezkoumala i oprávněnost celibátu kněží.

Kardinál Christoph Schönborn
Kardinál Christoph Schönborn | Foto: Repro: Wikipedia

"Je třeba nekompromisně zjistit všechny možné příčiny skandálů. To zahrnuje otázku vzdělávání kněží, stejně jako otázku dopadů sexuální revoluce na generaci roku 1968. To zahrnuje i téma celibátu a osobního rozvoje. A patří k tomu i notná dávka upřímnosti jak v církvi, tak ve společnosti," cituje agentura APA z Schönbornovy publikace pro diecézi.

Arcibiskup znovu vyjádřil politování, že oběti zneužívání byly často přehlíženy, "ba dokonce byly možná i podezírány z jakési spoluviny".

Schönborn naléhavě vyzývá k obratu v přístupu k těmto tématům, i když vyjadřuje pochopení i pro frustraci řady civilních spolupracovníků církve.

"Už toho bylo dost! myslí si mnozí a v mnoha ohledech. Dost bylo skandálů! Jak přijdeme k tomu, že jsme podezíráni z nepravostí, které jsme nespáchali? Jenom proto, že se vždy generalizuje, že vinna je celá církev," dodává. Východisko je podle něj právě v otevřené a hloubkové debatě a hledání příčin.

Pravdou je, že otázka celibátu církev už delší dobu rozděluje.

Moderní křídlo argumentuje, že povinný celibát není přirozený. A že - mimo jiné - může být příčinou právě sexuálních skandálů v kléru. Připomínají, že v celém prvním tisíciletí se celibát od kněžích nevyžadoval.

Jejich oponenti (a těch je více) namítají, že se kněž musí církvi zcela oddat - věnovat jí všechen svůj čas i energii. Což by šlo jen těžko, pokud by živil rodinu.

Nový případ z internátní školy

Mohučské biskupství v Německu dnes oznámilo, že nová obvinění z pohlavního zneužívání byla vznesena vůči bývalému řediteli internátní školy, která byla uzavřena v roce 1981.

V souvislostech:

  • Německem otřásá skandál kolem sexuálního zneužívání na nejrůznějších katolických školách a internátech od konce ledna, kdy vyplula na povrch provinění ze 70. a 80. let u nejméně dvou bývalých učitelů.
  • Od té doby se takřka denně vyskytují nová podezření a skandál se mezitím rozšířil i na Nizozemsko a Rakousko.
  • Většina těchto případů ale pochází z doby před několika desítkami let a z trestněprávního hlediska jsou promlčené.
  • O způsob objasnění podezřelých případů se přou církev a stát.
  • Ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová v úterý hovořila o "zdi mlčení" na katolických školách a vytkla katolické církvi, že údajně příliš málo spolupracuje s vyšetřujícími úřady.
  • Šéf Katolické kanceláře Karl Jüsten v televizi ZDF řekl, že ministryně o těchto věcech "nemá tušení".

S obviněním přišli někdejší pracovník zařízení a bývalý žák.

"Podezřelý odešel ze služeb biskupství v roce 1979 a nebyl duchovním," řekl Tobias Blum, mluvčí mnichovského biskupství.

Podezřelý je však i kněz, který údajně žáky bil z malicherných důvodů. Muž po uzavření internátu pracoval jako obecní farář a nyní je v důchodu.

Chlapecký konvikt v Bensheimu byl internátem pro žáky, kteří navštěvovali tamní gymnázium. Blum řekl, že všichni bývalí žáci byli vyzváni, aby se na mohučské biskupství nebo státní zastupitelství obrátili se všemi konkrétními informacemi k vzneseným obviněním. Biskupství prý obětem nabídlo přiměřenou pomoc a má zájem na okamžitém objasnění. Proto také spolupracuje se státním zastupitelstvím.

Vyšetřování vrabců

Šéf Katolické kanceláře Karl Jüsten dnes podle AP sdělil, že německá biskupská konference nechá prověřit všechna tvrzení o sexuálním a fyzickém zneužívání žáků v katolických školních zařízeních.

Prelát ujistil, že se tomu nevyhne ani světoznámý sbor Řezenští chrámoví vrabci, který v letech 1964-1994 vedl bratr nynějšího papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger.

Prověří se prý také to, zda o dění v církvi věděl pozdější papež a někdejší arcibiskup Joseph Ratzinger.

Papežův bratr přiznal pohlavky

Jüsten dnes označil za "výborné znamení" úterní přiznání Georga Ratzingera, že v době svého působení u chóru děti políčkoval a věděl i o dalších případech špatného zacházení, aniž by proti tomu něco podnikl.

Ratzinger řekl, že měl špatné svědomí a obětem se omluvil.

Šéf biskupské konference kardinál Robert Zöllitsch dnes odcestoval do Říma, kde má v pátek s papežem Benediktem XVI. jednat o řešení nynější vlny odhalení sexuálního zneužívání mladistvých na půdě církve. Zollitsch má papeže v této souvislosti informovat i o "aktuální situaci" v Německu.

V současnosti se již skandály týkají 19 z celkem 27 německých diecézí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy