Vlivný kardinál navrhuje zkoumat oprávněnost celibátu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2010 22:20
Skandál se zneužíváním dětí v katolických ústavech dále bobtná
Pohled do průčelí katolického kláštera v Ettalu, ležícího 100 kilometrů jižně od Mnichova. Bavorsko začalo Ettal vyšetřovat kvůli možnému zneužívání dětí.
Pohled do průčelí katolického kláštera v Ettalu, ležícího 100 kilometrů jižně od Mnichova. Bavorsko začalo Ettal vyšetřovat kvůli možnému zneužívání dětí. | Foto: Reuters

Berlín - Skandál se zneužívanými nezletilci v katolických výchovných ústavech se rozrostl o další nová podezření. Tentokrát se hovoří o německém Bensheimu.

Stejně jako ostatní podobná podezření vyšetřuje i tento případ příslušné státní zastupitelství. Šéf německé biskupské konference Robert Zollitsch odcestoval do Říma, kde má o odhaleních v pátek jednat s papežem.

O dva dříve se k zneužití chlapce přiznal rakouský opat, ještě předtím začalo vyšetřování klášterní školy v bavorském Ettalu.

Znovu oživené vyšetřování pedofilních činů přimělo k ráznému vyjádření vlivného vídeňského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna. Navrhl, aby katolická církev znovu přezkoumala i oprávněnost celibátu kněží.

Kardinál Christoph Schönborn
Kardinál Christoph Schönborn | Foto: Repro: Wikipedia

"Je třeba nekompromisně zjistit všechny možné příčiny skandálů. To zahrnuje otázku vzdělávání kněží, stejně jako otázku dopadů sexuální revoluce na generaci roku 1968. To zahrnuje i téma celibátu a osobního rozvoje. A patří k tomu i notná dávka upřímnosti jak v církvi, tak ve společnosti," cituje agentura APA z Schönbornovy publikace pro diecézi.

Arcibiskup znovu vyjádřil politování, že oběti zneužívání byly často přehlíženy, "ba dokonce byly možná i podezírány z jakési spoluviny".

Schönborn naléhavě vyzývá k obratu v přístupu k těmto tématům, i když vyjadřuje pochopení i pro frustraci řady civilních spolupracovníků církve.

"Už toho bylo dost! myslí si mnozí a v mnoha ohledech. Dost bylo skandálů! Jak přijdeme k tomu, že jsme podezíráni z nepravostí, které jsme nespáchali? Jenom proto, že se vždy generalizuje, že vinna je celá církev," dodává. Východisko je podle něj právě v otevřené a hloubkové debatě a hledání příčin.

Pravdou je, že otázka celibátu církev už delší dobu rozděluje.

Moderní křídlo argumentuje, že povinný celibát není přirozený. A že - mimo jiné - může být příčinou právě sexuálních skandálů v kléru. Připomínají, že v celém prvním tisíciletí se celibát od kněžích nevyžadoval.

Jejich oponenti (a těch je více) namítají, že se kněž musí církvi zcela oddat - věnovat jí všechen svůj čas i energii. Což by šlo jen těžko, pokud by živil rodinu.

Nový případ z internátní školy

Mohučské biskupství v Německu dnes oznámilo, že nová obvinění z pohlavního zneužívání byla vznesena vůči bývalému řediteli internátní školy, která byla uzavřena v roce 1981.

V souvislostech:

  • Německem otřásá skandál kolem sexuálního zneužívání na nejrůznějších katolických školách a internátech od konce ledna, kdy vyplula na povrch provinění ze 70. a 80. let u nejméně dvou bývalých učitelů.
  • Od té doby se takřka denně vyskytují nová podezření a skandál se mezitím rozšířil i na Nizozemsko a Rakousko.
  • Většina těchto případů ale pochází z doby před několika desítkami let a z trestněprávního hlediska jsou promlčené.
  • O způsob objasnění podezřelých případů se přou církev a stát.
  • Ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová v úterý hovořila o "zdi mlčení" na katolických školách a vytkla katolické církvi, že údajně příliš málo spolupracuje s vyšetřujícími úřady.
  • Šéf Katolické kanceláře Karl Jüsten v televizi ZDF řekl, že ministryně o těchto věcech "nemá tušení".

S obviněním přišli někdejší pracovník zařízení a bývalý žák.

"Podezřelý odešel ze služeb biskupství v roce 1979 a nebyl duchovním," řekl Tobias Blum, mluvčí mnichovského biskupství.

Podezřelý je však i kněz, který údajně žáky bil z malicherných důvodů. Muž po uzavření internátu pracoval jako obecní farář a nyní je v důchodu.

Chlapecký konvikt v Bensheimu byl internátem pro žáky, kteří navštěvovali tamní gymnázium. Blum řekl, že všichni bývalí žáci byli vyzváni, aby se na mohučské biskupství nebo státní zastupitelství obrátili se všemi konkrétními informacemi k vzneseným obviněním. Biskupství prý obětem nabídlo přiměřenou pomoc a má zájem na okamžitém objasnění. Proto také spolupracuje se státním zastupitelstvím.

Vyšetřování vrabců

Šéf Katolické kanceláře Karl Jüsten dnes podle AP sdělil, že německá biskupská konference nechá prověřit všechna tvrzení o sexuálním a fyzickém zneužívání žáků v katolických školních zařízeních.

Prelát ujistil, že se tomu nevyhne ani světoznámý sbor Řezenští chrámoví vrabci, který v letech 1964-1994 vedl bratr nynějšího papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger.

Prověří se prý také to, zda o dění v církvi věděl pozdější papež a někdejší arcibiskup Joseph Ratzinger.

Papežův bratr přiznal pohlavky

Jüsten dnes označil za "výborné znamení" úterní přiznání Georga Ratzingera, že v době svého působení u chóru děti políčkoval a věděl i o dalších případech špatného zacházení, aniž by proti tomu něco podnikl.

Ratzinger řekl, že měl špatné svědomí a obětem se omluvil.

Šéf biskupské konference kardinál Robert Zöllitsch dnes odcestoval do Říma, kde má v pátek s papežem Benediktem XVI. jednat o řešení nynější vlny odhalení sexuálního zneužívání mladistvých na půdě církve. Zollitsch má papeže v této souvislosti informovat i o "aktuální situaci" v Německu.

V současnosti se již skandály týkají 19 z celkem 27 německých diecézí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy