Hamas poprvé kandiduje v parlamentních volbách a podle výsledků místních voleb, které se konaly letos, má šanci na úspěch. Pro Izrael a Spojené státy je však Hamas teroristická skupina a palestinské vedení by se mělo postarat o její odzbrojení.
PŘEČTĚTE SI: Palestinou před volbami zmítá chaos
Vládní Fatah se již delší dobu potýká s vnitrostranickým bojem, který tento týden vyvrcholil odštěpením skupiny mladších politiků a založením nové strany Budoucnost. Fatah se s touto frakcí dohodl, že skupiny budou kandidovat odděleně a po volbách vytvoří vládní koalici.
"Právo účastnit se voleb mají všechny politické strany, ale existují pravidla, která musejí respektovat všichni. Bude obtížné považovat za partnery strany, které nejsou proti násilí," řekl Solana. Jestliže se takové skupiny dostanou do vlády, finanční pomoc EU nebude moci pokračovat, dodal.
Více o podpoře, kterou Hamas vyslovil Íránu ČTĚTE ZDE
Palestinská samospráva dostává ročně ze zahraničí zhruba miliardu dolarů, tedy polovinu svého rozpočtu. EU jí má příští rok poskytnout 312 milionů dolarů (7,5 miliardy korun).
"Daňoví poplatníci v Evropské unii nebudou ochotni podporovat takový druh aktivit," řekl k Hamasu Solana.
Hamas schvaluje ozbrojený boj proti Izraeli. Letos sice dodržuje příměří, na němž se hnutí se samosprávou dohodlo v únoru, ale jeho exilové vedení už dalo najevo, že dohodu pro příští rok nemusí obnovit.