Vítěz Obamova rozpočtu? 708 mld. armádě. Poražený: NASA

Zahraničí Zahraničí
1. 2. 2010 19:50
Prezident chce podporovat tvorbu nových pracovních míst, vzdělání a obranu
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy by měly podle prezidenta Baracka Obamy ve fiskálním roce 2011 hospodařit s výdaji 3,83 bilionu dolarů a deficitem 1,26 bilionu dolarů.

Návrh rozpočtu, který zveřejnil Bílý dům a který Obama pošle Kongresu, se opírá o priority prezidentovy politiky. Vítězové a poražení pro nadcházející rok jsou tak známi.

Obama požádal Kongres, aby schválil rekordní vojenský rozpočet 708 miliard dolarů, což zahrnuje nárůst o 3,4 procent základního rozpočtu Pentagonu a 159 miliard dolarů na financování vojenských misí v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.

Návrh bude také podporovat investicemi tvorbu nových pracovních míst, investovat se bude taktéž do vzdělání; smůlu mají naopak banky a americká vesmírná agentura NASA - s cestami na měsíc je konec, píše agentura Reuters. Jednu z největších finančních injekcí dostane oblast vzdělávání.

Obama strávil poslední dny vymýšlením, kde komu ubrat a komu naopak přidat v rámci řady domácích vzdělávacích programů. Počítá se také s podporou civilního výzkumu a vývoje.

Podle agentury Reuters má totiž prezident Obama "rád civilní výzkum". Další prioritou je oblast pro vytváření pracovních míst.

Foto: Reuters

"Souběžně s vytvářením pracovních míst je důležité, abychom hned teď krotili vysoké rozpočtové deficity, které se hromadily až příliš dlouho - deficity, které nepředstavují pouze zátěž pro naše děti a vnoučata, ale které by také mohly poškodit naše trhy, vyhnat nahoru úrokové sazby a ohrozit oživení našeho hospodářství," řekl Obama ve svém pravidelném rozhlasovém poselství k národu.

Dále se v novém návrhu rozpočtu počítá s podporou menších obchodníků a střední vrstvy v podobě daňových úlev pro jednotlivce, rodiny i firmy v souhrnné výši 300 miliard dolarů během příštích deseti let.

Určitý finanční obnos poputuje i na vývoj speciálních letištních skenerů, které mají zajistit větší bezpečnost na letištích. Nejvíce se naopak bude šetřit ve výzkumu americké vesmírné agentury NASA.

Foto: Reuters

Bílý dům chce totiž zrušit její plán návratu na Měsíc a přeorientovat její zájem na Mars. Určité škrty pocítí i banky - půjde o speciální daň pro největší bankovní instituce a finanční firmy, která by měla uhradit náklady na záchranu bankovního sektoru během finanční krize a vynést během následujících deseti let 90 miliard dolarů.

Dalšími "poraženými" pro následující rok budou bohatí lidé, kteří přijdou o úlevy na daních.

Spojené státy budou hospodařit s deficitem přes jeden bilion dolarů už třetí rok po sobě. Jeho podíl na hrubém domácím produktu se však podle Bílého domu snižuje a v následujících letech by měl klesat i nadále.

 

Právě se děje

Další zprávy