Viníky sestřelení letadla by měl potrestat tribunál OSN

ČTK ČTK
3. 7. 2015 18:30
Tribunál zřízený OSN je totiž podle Nizozemců nejlepší zárukou, že se podaří přimět ke spolupráci všechny země.
Trosky sestřeleného letadla
Trosky sestřeleného letadla | Foto: Reuters

Haag/Kyjev - Nizozemská vláda požaduje, aby viníky sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou identifikoval a potrestal speciální tribunál OSN.

Sdělil to v pátek nizozemský premiér Mark Rutte. Malajsijské letadlo s 298 lidmi na palubě bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou loni 17. července. Nikdo z lidí na palubě nepřežil, dvě třetiny z nich byli Nizozemci.

Podle Rutteho bude tribunál zřízený OSN "nejlepší zárukou toho, že se podaří přimět ke spolupráci všechny země", jichž se záležitost týká, a toho, že se zjednána spravedlnost pro rodiny obětí.

Nizozemsko už v červnu dalo najevo, že bude usilovat o zřízení speciálního soudu OSN. Malajsie ve čtvrtek oznámila, že příští týden dostanou návrh rezoluce na zřízení tribunálu členové Rady bezpečnosti OSN.

Návrh podporují Austrálie, Belgie, Nizozemsko i Ukrajina, avšak Rusko má námitky. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Gennadije Gatilova bude zřízení takového tribunálu "nešťastné a kontraproduktivní".

Chceme stíhat viníky

Na palubě letadla byli vedle Nizozemců také Malajsijci, Australané, Indonésané, Britové, Němci, Belgičané, Filipínci, Kanaďan a Novozélanďan.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders řekl, že soud OSN je nejlepší příležitostí, jak stíhat viníky, ale není to podle něj jediná možnost.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen v době bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Spojené státy a Ukrajina se domnívají, že letadlo sestřelila raketa typu země-vzduch ruské výroby, kterou byli vybaveni separatisté.

Rusko ale viní ukrajinskou armádu. Neštěstí vyšetřuje skupina nizozemských prokurátorů, která oznámila, že zatím není připravena vznést obvinění proti konkrétním osobám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy