reklama
 
 

Viníky sestřelení letadla by měl potrestat tribunál OSN

3. 7. 2015 18:30
Tribunál zřízený OSN je totiž podle Nizozemců nejlepší zárukou, že se podaří přimět ke spolupráci všechny země.

Haag/Kyjev - Nizozemská vláda požaduje, aby viníky sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou identifikoval a potrestal speciální tribunál OSN.

Sdělil to v pátek nizozemský premiér Mark Rutte. Malajsijské letadlo s 298 lidmi na palubě bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou loni 17. července. Nikdo z lidí na palubě nepřežil, dvě třetiny z nich byli Nizozemci.

Podle Rutteho bude tribunál zřízený OSN "nejlepší zárukou toho, že se podaří přimět ke spolupráci všechny země", jichž se záležitost týká, a toho, že se zjednána spravedlnost pro rodiny obětí.

Nizozemsko už v červnu dalo najevo, že bude usilovat o zřízení speciálního soudu OSN. Malajsie ve čtvrtek oznámila, že příští týden dostanou návrh rezoluce na zřízení tribunálu členové Rady bezpečnosti OSN.

Návrh podporují Austrálie, Belgie, Nizozemsko i Ukrajina, avšak Rusko má námitky. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Gennadije Gatilova bude zřízení takového tribunálu "nešťastné a kontraproduktivní".

Chceme stíhat viníky

Na palubě letadla byli vedle Nizozemců také Malajsijci, Australané, Indonésané, Britové, Němci, Belgičané, Filipínci, Kanaďan a Novozélanďan.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders řekl, že soud OSN je nejlepší příležitostí, jak stíhat viníky, ale není to podle něj jediná možnost.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen v době bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Spojené státy a Ukrajina se domnívají, že letadlo sestřelila raketa typu země-vzduch ruské výroby, kterou byli vybaveni separatisté.

Rusko ale viní ukrajinskou armádu. Neštěstí vyšetřuje skupina nizozemských prokurátorů, která oznámila, že zatím není připravena vznést obvinění proti konkrétním osobám.

autor: ČTK | 3. 7. 2015 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama