Maďaři zvolili "Limuzínového socialistu"

Reuters, man, vid
24. 4. 2006 8:32
Budapešť - Maďarský premiér a čerstvý vítěz voleb Ferenc Gyurscány patřil k nejbohatším lidem v zemi. Teď je synonymem úspěchu i v politice.
Ferenc Gyurcsány slaví vítězství.
Ferenc Gyurcsány slaví vítězství. | Foto: Reuters

Čtyřiačtyřicetiletého Gyurcsányho nazývá opoziční pravice "Limuzínovým socialistou". Vede totiž levicovou stranu, přestože sám vydělal podnikáním miliony.

Z funkcionáře podnikatel, pak premiér

Bydlí v přepychové vile se svojí manželkou, která je vnučkou bývalého vysoce postaveného komunistického funkcionáře.

Gyurcsány začal obchodovat s pozemky a nemovitostmi v devadesátých letech, kdy se v Maďarsku rozjížděla privatizace. Před rokem 1989 zastával vysoký post v mládežnické komunistické organizaci, maďarské obdobě Socialistického svazu mládeže.

Pravice ztratila

Opozici se ale nepodařilo Maďary přesvědčit, že tento muž by dál zemi už neměl vést. Naopak, socialisté v porovnání s předchozími volbami svůj náskok ještě zvýšili.

Ve 386členném parlamentu budou mít spolu s koaličním Svazem svobodných demokratů 210 poslanců namísto dosavadních 198.

Konzervativní Fidesz si naopak o čtyři mandáty pohoršil, obsadí jen 164 křesel.

Foto: Aktuálně.cz

Vlivný ekonomický týdeník HVG napsal, že na splnění předvolebních slibů socialistů a ještě více Fideszu by země potřebovala tisíce miliard forintů, které ale ve státní pokladně nejsou.

Premiér přichází do volebního štábu strany se svojí manželkou Klarou.
Premiér přichází do volebního štábu strany se svojí manželkou Klarou. | Foto: Aktuálně.cz

Šéf socialistů převzal stranu před dvěma lety v době, kdy byla rozhádaná a její preference klesaly. Nakonec ji dotáhl k vítězství.

"Uvědomujeme si zodpovědnost, kterou máme. Chceme vytvořit lepší, úspěšnější Maďarsko, kde se bude dobře žít," prohlásil Gyurcsány v prvním povolebním projevu.

Jeho vítězství nad konzervativcem Viktorem Orbánem přičítají maďarští komentátoři lepšímu mediálnímu vystupování a také faktu, že se dosud vyhýbal bolestivým reformám, které by mohly voliče odradit.

Prohlédněte si interaktivní mapu: Jak se Evropa barví do ruda

Maďarská ekonomika přitom má problémy. Roste sice ročně zhruba o čtyři procenta a za loňský rok přitekly do země přímé zahraniční investice ve výši 5,4 miliardy eur, ale problémem je rozpočtový deficit. Ekonomové odhadují, že se letos schodek maďarských veřejných rozpočtů dostane na osm či devět procent hrubého domácího produktu.

Ministrů bude méně 

Státní dluh je vůbec nejvyšší v Evropské unii. Vítěz voleb bude muset omezit veřejné výdaje. Nynější situace ohrožuje i přijetí eura, které by současná vláda chtěla v Maďarsku zavést už v roce 2010. Gyurcsány chce vypsat o přijetí eura referendum.

Nyní premiér slibuje snížení deficitu a začít chce hned u své vlády. Počet ministrů se má snížit ze současných sedmnácti na dvanáct.

Sázka na Blaira

Otec čtyř dětí si zakládá na přátelství s britským premiérem Tony Blairem, který ho před volbami přijel osobně podpořit. Dobré vztahy má i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Rusko považuje Gyurcsány za důležitého partnera. Maďarsku dodává zemní plyn a zároveň je odbytištěm pro maďarské zemědělské produkty.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy