Video: VW má rasistickou reklamu, zuří Amerika

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
31. 1. 2013 6:10
V reklamě na nového "brouka" mluví bílý Američan s jamajským přízvukem
Foto: Radek Pecák

Washington - Jmenuje se Dave a na první pohled je to úplně typický bílý Američan z Minnesoty. Pracuje v nudné kanceláři, plné naštvaných zaměstnanců. A je hlavním hrdinou reklamního spotu na nový Volkswagen, který si ve Spojených státech vysloužil nálepku "rasistický".

Dokonce ještě dřív, než byl oficiálně představen divákům. 

Na rozdíl od ostatních v kanceláři se Dave na svět dívá jinak. "Všechno bude dobrý," říká s úsměvem na rtech zasmušilým kolegům ve výtahu. Víte, co tahle místnost potřebuje?" ptá se na poradě. "Úsměv. Kdo jde se mnou?" láká kolegy do svého zbrusu nového auta VW Beetle.

Na celé reklamě, kterou Volkswagen chystá na nedělní ostře sledované finále v americkém fotbalu Super Bowl, by nebylo nic divného, kdyby Dave mluvil "normální" angličtinou. Jenže on nemluví.

Na reklamní spot označený za rasistický se můžete podívat zde:

Autoři reklamního spotu mu do úst vložili její jamajský "dialekt", který měl jinak nepříliš originální reklamě dodat na zajímavosti. Právě na jamajštině celá reklama stojí.

Svého kolegu Dave vozí v novém "broukovi" tak dlouho, dokud nezačne být "happy" a mluvit stejně jako on - jamajsky. 

Politická korektnost

Američtí komentátoři ani experti na reklamu ale klip za příliš šťastný nepovažují. Spot podle nich překročil hranici slušnosti.

Nejznámější Jamajčan světa - Usain Bolt.
Nejznámější Jamajčan světa - Usain Bolt. | Foto: Reuters

"Byla jsem šokovaná - je to tak rasistické," řekla Barbara Lippertová, redaktorka marketingového webu Mediapost.com, ve vysílání stanice NBC. "Poselství videa je: Černoši jsou veselí," vysvětlila, co jí na klipu vadí.

Vkládat bělochovi do úst přízvuk černochů za "legraci" nepovažuje ani Afroameričan Charles Blow, uznávaný komentátor listu New York Times.

Manažer Volkswagenu Mark Gillies kritiku nechápe. Ti, co VW viní z rasismu, podle něj opomíjejí, co je hlavním sdělením kritizované reklamy: že projížďka s broukem udělá z normálního dne den radostnější. Ne že černoši jsou veselejší.

Německý koncern navíc tvrdí, že klip při testování ukázal velmi různorodému publiku, včetně Jamajčanů. A nikdo s ním prý neměl problém.

Jamajské pousmání

Pozoruhodná je na celém příběhu ještě jedna věc: Zatímco Američané píšou, že si Němci dělají klipem z Jamajčanů legraci, sami Jamajčané ho za rasistický nepovažují. Naopak, jsou za něj rádi a berou ho jako skvělou reklamu na Jamajku. Alespoň soudě dle toho, co prohlásil tamní ministr pro turismus Wykeham McNeil.

"Vnímáme to jako kompliment. Lidé by se ve svém nitru měli přenést na Jamajku a být šťastni," cituje ho německý list Süddeutsche Zeitung.

Americký deník USA Today dokonce píše, že už Jamajka jedná s koncernem Volkswagen o další spolupráci.

 

Právě se děje

Další zprávy