Vícerychlostní internet? Facebook i Google v USA protestují proti rozdělení webů na rychlé a pomalé

Zahraničí Dominika Vřešťálová, Zahraničí
13. 7. 2017 16:05
Tisíce amerických společností včetně vyhledávače Google nebo sociální sítě Facebook nesouhlasí s tím, aby se změnilo fungování internetu v USA. Tamní regulátor totiž otočil a spustil proces, který odvolá tzv. síťovou neutralitu. Pokud by se to stalo, poskytovatelé internetu by si mohli od webových stránek účtovat poplatky za to, že je lidem zobrazí rychleji než jiné. Firmy tak během středy zpomalily své weby, aby Američanům ukázaly, co je může čekat. A taky vyzvaly, aby lidé napsali regulátorovi dopis, že s jeho postupem nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / WOCinTech Chat

Washington - Na webových stránkách mnoha amerických společností se ve středu objevil symbol velkého otáčejícího se kolečka, které znamená, že se stránka dlouho načítá.

"Promiňte, jsme připojeni k pomalému internetu," psalo se na webech.

Více než 80 tisíc stránek tak protestovalo proti možnosti zrušení neutrality internetu. Přidalo se k nim i několik technologických gigantů včetně sociální sítě Facebook, vyhledávače Google nebo poskytovatele filmů a seriálů Netflix.

Ve Spojených státech totiž hrozí, že se brzy budou různé webové stránky různě rychle načítat.

Americká Federální komise pro komunikace (FCC), která reguluje právě i internet, zastávala dosud síťovou neutralitu. Tedy princip, že uživatelé mají mít zaručený rovný přístup ke všem datům na internetu.

Po nástupu prezidenta Donalda Trumpa ale komise svá dřívější rozhodnutí zpochybnila. A v květnu spustila proces odvolání pravidel, která neutralitu zaručují.

Vítězové a poražení

Důvodem je údajné omezování svobody podnikání - poskytovatelé internetu by totiž bez síťové neutrality mohli zrychlovat nebo zpomalovat weby podle toho, kdo jim jak zaplatí.

"Telekomunikační společnosti by byly schopné zpomalit některé webové stránky. Kdyby to udělaly, rozhodly by tím, kdo na internetu zvítězí a kdo prohraje," uvedl jeden z organizátorů středečního protestu Mark Stanley pro britský deník The Guardian.

Stránky, které by fungovaly rychleji, by měly větší šanci, že si je lidé oblíbí.

Svobodný, otevřený, pro každého

Protest má přimět uživatele internetu, aby napsali federální komisi a pokusili se zvrátit přijetí nových pravidel. Americká veřejnost je totiž může až do srpna připomínkovat.

"Síťová neutralita říká, že internet by měl být svobodný a otevřený pro každého," kritizuje počínání FCC šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

A na straně protestů je i Tim Berners-Lee, muž, který je považovaný za jednoho z otců internetu. "Pokud přijdeme o síťovou neutralitu, přijdeme i o internet tak, jak ho známe," vzkazuje ve videu Američanům.

Někteří analytici ale namítají, že internet už dávno není neutrální. Poukazují na algoritmy vyhledávačů, které už několik let upřednostňují dobře fungující a renomované webové stránky.

Video:
 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy