reklama
 
 

Vězeňská bitka: Šli hnědí proti černým

5. 2. 2006 11:05
Los Angeles - Bitky s rasovým podtextem mezi latinsko-americkými a černošskými trestanci v americké věznici Pitchess se zůčastnilo 2000 vězňů.

Jeden vězeň zemřel a více než sto utrpělo v sobotu večer zranění při nepokojích v nápravném zařízení Pitchess ve městě Castaic, asi 30 km severně od kalifornsského Los Angeles. Dvacítka zraněných je ve vážném stavu.

Pralo se i 2000 vězňů najednou

Na rozsáhlé bitce s rasovým pozadím, kdy se do sebe pustili vězňové černé pleti a trestanci latinskoamerického původu, se podle dozorců podílelo v jednu chvíli až 2000 vězňů, tedy zhruba polovina všech zadržovaných v tomto vězeňském komplexu.#reklama

Nejvíce vězňů bylo zraněno, když někteří trestanci začali z balkonů druhého patra házet postele a další těžké předměty na stovky spoluvězňů, kteří bojovali pod nimi.

Nepokoje se podařilo potlačit až po šesti hodinách poté, co přivolaná policie zasypala věznici střelami se slzným plynem.

"Prosím, rozdělte nás podle rasy. Pro bezpečí nás všech!"

Podnětem k bitce se údajně stala vražda jednoho vězně latinskoamerického původu černošským vězněm na začátku týdne v jiném vězení v Los Angeles, uvedl Lee Baca, šerif okresu.

"Jednalo se v podstatě o incident hnědých proti černým. To co se přihodí na ulici se často přenáší i do místních věznic," uvedl Baca na tiskové konferenci.

Baca řekl, že policie obdržela rukou psaný anonymní dopis od jednoho z vězňů, který upozorňoval na blížící se nepokoje. V dopise se mimo jiné uvádí: "Prosím, rozdělte nás podle rasy. Pro bezpečí nás všech!"

Časté rasové incidenty

Věznice Pitchess s nejpřísnějším režimem pro 3800 trestanců byla postavena v roce 1987. Od té doby se již stala dějištěm více než 150 rasově motivovaných střetů. Většinu z nich vyprovokovali černošští vězni.

V okrese Los Angeles je celkem 6 věznic pro zhruba 18 500 trestanců. Největší mužské nápravné zařízení na předměstí Los Angeles pojme zhruba 6 300 vězňů.

autor: rst, Reuters | 5. 2. 2006 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama