Verdikt v kauze Diana. Princeznu nikdo nezavraždil

gaz
31. 3. 2008 19:44
Po dlouhém procesu k tomu dospěl britský soud
Diana, Princess of Wales, na snímku z ledna 1997 během své kampaně proti nášlapným minám v Angole.
Diana, Princess of Wales, na snímku z ledna 1997 během své kampaně proti nášlapným minám v Angole. | Foto: Reuters

Londýn - Neexistují žádné důkazy o tom, že by britská královská rodina nebo tajné služby byly zapleteny do smrti princezny Diany a jejího milence Dodiho Al-Fayeda.

Podle britského tisku to v pondělí po půlročním šetření řekl soudní ohledavač mrtvol.

Soudce Scott Baker následně vyhlásil, že smrt dvojice roku 1997 v Paříži byla náhodná či výsledkem nedbalosti jejich řidiče Henriho Paula a paparazziů, kteří auto pronásledovali.

Blair a královská rodina

Británie byla v posledních měsících zaplavena konspiračními teoriemi, které pomáhal rozviřovat otec zemřelého, bohatý egyptský obchodník Mohamed Al-Fayed.

Dodiho otec Mohamed věří ve spiknutí
Dodiho otec Mohamed věří ve spiknutí | Foto: Reuters

Ten tvrdil, že jeho syn a Diana byli zavražděni na pokyn manžele královny, prince Filipa, a to jak s vědomím Alžběty II., tak i jejího syna Charlese a tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira.

Dvojnásobnou vraždu měly podle něj provést společně britské a francouzské tajné služby.

"Neexistuje žádný důkaz, že by Vévoda z Edinburghu (královnin manžel) nařídil zabití Diany, a není zde žádný důkaz, že by ji organizovaly tajné služby nebo jakákoliv jiná vládní agentura," řekl soudce.

Konec konspiračních teorií?

Některá tvrzení Mohameda Al-Fayeda byla údajně "tak neopodstatněná, že se jimi nezabývali jeho právníci, ačkoliv on se ve své mysli domnívá, že jsou pravdivá," dodal Baker.

Speciální britsko-francouzská komise loni po deseti letech zveřejnila obsáhlou zprávu o 832 stranách. V ní určila jako příčinu smrti Dodiho a Diany příliš rychlou jízdu jejich řidiče Henriho Paula.

Nynější slyšení je tečkou za procesem, který trval od 2. října a při kterém bylo vyslechnuto 250 svědků. Soudce si však nemyslí, že by ukončilo život konspiračních teorií.

"Není žádných pochyb, že ti, kteří tomu doopravdy věří, tomu budou věřit i nadále, ať bude váš verdikt jakýkoliv," řekl směrem k porotě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy