Ve věku 102 let zemřel otec izraelského premiéra

Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2012 11:46
Byl renomovaným historikem a zaníceným sionistou s vyhraněným pravicovým smýšlením
Benjamin Netanjahu v americkém kongresu. (Archivní foto.)
Benjamin Netanjahu v americkém kongresu. (Archivní foto.) | Foto: Reuters

Jeruzalém - Ve věku 102 let v Jeruzalémě zemřel otec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V Izraeli je Benzion Netanjahu znám jako renomovaný historik a zanícený sionista s vyhraněným pravicovým smýšlením. Před 2. světovou válkou se proslavil svým odhadem budoucího tragického osudu židovstva. V mládí působil také jako tajemník jednoho z nejvýznamnějších sionistických vůdců 20. století Vladimíra Žabotinského.

Benzion Netanjahu se narodil roku 1910 ve Varšavě a o deset let později se jeho rodina přestěhovala do tehdejší mandátní Palestiny. Jako historik se specializoval na dějiny židů za středověku. Je autorem spisů o španělské inkvizici a tak zvaných marranos, tedy židů, kteří konvertovali ke křesťanství. Vyvracel v nich teorii, podle níž tito židé přestoupili na víru z donucení. Podle Netanjahua to bylo naopak jejich přání, protože se toužili sžít s křesťanskou společností. Byli však i potom pronásledováni, a to nejenom kvůli víře, ale také z etnických důvodů. Netanjahu vyvracel zažitý výklad, podle něhož tito lidé, jejichž španělské označení znamená svině, vedli dvojí život a ve skrytu zachovávali věrnost židovské víře. Tento názor prý rozšířila inkvizice.

Benzion Netanjahu se později vystěhoval do USA, stal se osobním tajemníkem Žabotinského, ale nikdy se nezapojil do politiky v Izraeli. Měl tři syny, z nichž současný premiér je prostřední. Nejstarší z nich, Joni, byl jedinou vojenskou obětí operace v ugandském Entebbe v roce 1976. Izraelští vojáci tam pod Joniho velením osvobodili na 100 izraelských pasažérů, kteří byli mezi 250 cestujícími letadla Air France uneseného palestinskými ozbrojenci na trase Tel Aviv-Paříž. Premiér Benjamin Netanjahu tuto událost často připomínal a přiznal, že poznamenala celou rodinu, která po ní svůj život dělí na dobu před a po Joniho smrti.

Benjamin Netanjahu říká, že to nejdůležitější, co se od otce naučil, je fakt, že "kdo nezná svou minulost, nemůže pochopit přítomnost, tedy si nemůže ani plánovat budoucnost". "Začátkem 90. let předpověděl útoky na dvojčata (věže v New Yorku) a předpověděl i hrozbu tyranských islamistických režimů," řekl o svém otci premiér.

Pro Izrael jeho otec prý viděl nepřítele v levici a v samolibosti Izraelců, v níž spatřoval podobné nebezpečí jako v podceňování nacismu před válkou.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy