Ve věku 102 let zemřel otec izraelského premiéra

Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2012 11:46
Byl renomovaným historikem a zaníceným sionistou s vyhraněným pravicovým smýšlením
Benjamin Netanjahu v americkém kongresu. (Archivní foto.)
Benjamin Netanjahu v americkém kongresu. (Archivní foto.) | Foto: Reuters

Jeruzalém - Ve věku 102 let v Jeruzalémě zemřel otec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V Izraeli je Benzion Netanjahu znám jako renomovaný historik a zanícený sionista s vyhraněným pravicovým smýšlením. Před 2. světovou válkou se proslavil svým odhadem budoucího tragického osudu židovstva. V mládí působil také jako tajemník jednoho z nejvýznamnějších sionistických vůdců 20. století Vladimíra Žabotinského.

Benzion Netanjahu se narodil roku 1910 ve Varšavě a o deset let později se jeho rodina přestěhovala do tehdejší mandátní Palestiny. Jako historik se specializoval na dějiny židů za středověku. Je autorem spisů o španělské inkvizici a tak zvaných marranos, tedy židů, kteří konvertovali ke křesťanství. Vyvracel v nich teorii, podle níž tito židé přestoupili na víru z donucení. Podle Netanjahua to bylo naopak jejich přání, protože se toužili sžít s křesťanskou společností. Byli však i potom pronásledováni, a to nejenom kvůli víře, ale také z etnických důvodů. Netanjahu vyvracel zažitý výklad, podle něhož tito lidé, jejichž španělské označení znamená svině, vedli dvojí život a ve skrytu zachovávali věrnost židovské víře. Tento názor prý rozšířila inkvizice.

Benzion Netanjahu se později vystěhoval do USA, stal se osobním tajemníkem Žabotinského, ale nikdy se nezapojil do politiky v Izraeli. Měl tři syny, z nichž současný premiér je prostřední. Nejstarší z nich, Joni, byl jedinou vojenskou obětí operace v ugandském Entebbe v roce 1976. Izraelští vojáci tam pod Joniho velením osvobodili na 100 izraelských pasažérů, kteří byli mezi 250 cestujícími letadla Air France uneseného palestinskými ozbrojenci na trase Tel Aviv-Paříž. Premiér Benjamin Netanjahu tuto událost často připomínal a přiznal, že poznamenala celou rodinu, která po ní svůj život dělí na dobu před a po Joniho smrti.

Benjamin Netanjahu říká, že to nejdůležitější, co se od otce naučil, je fakt, že "kdo nezná svou minulost, nemůže pochopit přítomnost, tedy si nemůže ani plánovat budoucnost". "Začátkem 90. let předpověděl útoky na dvojčata (věže v New Yorku) a předpověděl i hrozbu tyranských islamistických režimů," řekl o svém otci premiér.

Pro Izrael jeho otec prý viděl nepřítele v levici a v samolibosti Izraelců, v níž spatřoval podobné nebezpečí jako v podceňování nacismu před válkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy