První izraelský premiér v Praze. Podívejte se

První izraelský premiér v Praze. Podívejte se
Na Netanjahua v Praze čekalo až 70 novinářů. Ale také hezké počasí.
Čestná stráž očekávající izraelského premiéra. Netanjahu přijel do Prahy v době, kdy se Nečasova vládní koalice otřásá v základech. Myšlenky na vládu ho jistě provázely i během vrcholného jednání s izraelským politikem. K připomínce české politické reality stačil také pohled za čestnou stráž. V rohovém baráku v pozadí totiž bydlí šéf Věcí veřejných Vít Bárta.
Návštěvu Benjamina Netanjahua provázely přísné bezpečnostní opatření i čestné jízdy.
První potřes ruky...
Foto: Reuters

Praha - Poprvé od vzniku židovského státu přijel do Prahy izraelský premiér.

Návštěva Benjamina "Bibi" Netanjahua stvrdila pozici Prahy jako jednoho z hlavních spojenců Izraele v Evropské unii. A ne vždy se tak shodne s převažujícím postojem sedmadvacítky k situaci na Blízkém východě.

Prohlédněte si fotografie z prvního dne Netanjahuovy návštěvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy