Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která byla dnes zveřejněna v Londýně.
Ve zprávě AI také znovu kritizovala Českou republiku za diskriminaci Romů, používání síťových lůžek a zneužívání moci policie.
Nezájem o krize ve světě
Podle generální tajemnice AI Irene Khanové odčerpala bezpečnostní agenda silných a privilegovaných zemí energii a zájem o vážné krize ve světě.
"Vlády, kolektivně i jako jednotlivci, paralyzovaly chod mezinárodních institucí, utrácely veřejné zdroje ve snaze zajistit vlastní bezpečnost a pod záminkou ´války proti teroru´ zavíraly oči nad masovým porušováním lidských práv. Svět za to draze zaplatil nabouráním základních principů a obrovskou škodou na životech a živobytí obyčejných lidí," uvedla Khanová.
OSN a Africká unie podle zprávy AI projevily neschopnost a lhostejnost zakročit v konfliktu v súdánském Dárfúru, který si vyžádal tisíce životů a miliony lidí připravil o domov.
Do nekončící spirály náboženských násilností se propadl Irák. Mimo zájem světa se ocitl Izrael a okupovaná území, což prohloubilo jak strádání Palestinců, tak nejistotu Izraelců.
Infobox
Lidská práva v roce 2005 v číslech
- Mučení a špatné zacházení ze strany bezpečnostních složek, police a činitelů státu: 114 zemí
- Potvrzené nebo pravděpodobné mimosoudní popravy: 64 zemí
- Případy lidí, kteří "zmizeli" na příkaz úřadů: 22 zemí
- Potvrzení nebo pravděpodobní vězni držení pouze pro své názory nebo přesvědčení: 67 zemí
- Zadržování lidí bez obvinění nebo soudu: 76 zemí
- Zajatci byli drženi bez rozhodnutí soudu v důsledku "války proti teroru": 28 zemí
- Popravy v důsledku rozhodnutí soudu: 22 zemí
Mučení vlivných zemí a brutalita teroristů
V roce 2005 se ukázalo, v jaké míře byly vlivné země zapojeny do porušování absolutního zákazu mučení a špatného zacházení, čímž zpochybnily svou autoritu při prosazování spravedlnosti.
Jedno odhalení stíhalo druhé a vzrůstalo podezření o zapojení evropských vlád do nezákonného jednání USA při "vývozu mučení" do zemí jako Egypt, Jordánsko, Maroko, Saúdská Arábie a Sýrie.
Brutalita a intenzita útoků ozbrojených skupin v roce 2005 dosáhla nové úrovně a vyžádala si krutou daň na lidských životech. "Teroristické činy ozbrojených skupin jsou neomluvitelné a nepřijatelné. Je třeba postavit jejich pachatele před spravedlnost. Odpovědí na terorismus nesmí být mučení nebo utajované věznění," uvedla Khanová.
Dvojí metr
Kritickou hrozbu pro lidská práva představují dvojí standardy, které uplatňují samotní garanti světové bezpečnosti, vlivné demokracie světa. AI poukazuje na nepřípustné "vyvážení mučení", kterého se dopouštějí USA, a na roli, kterou při nezákonných převozech zajatců sehrály některé státy EU.
"Když britská vláda mlčí v případě svévolného zatýkání a špatného zacházení na Guantánamu, když Spojené státy ignorují absolutní zákaz mučení, když jsou evropské vlády němé ke své spoluúčasti na ´převozu zajatců´, k rasismu nebo k situaci uprchlíků, podkopávají svou morální autoritu hájit lidská práva ve světě," uvedla Khanová.
"Prázdná slova a dvojí standardy, které mocné vlády uplatňují, jsou nebezpečné, protože ochromují schopnost mezinárodního společenství řešit krize v Dárfúru, Čečensku, Kolumbii, Afghánistánu, Íránu, Uzbekistánu, v Severní Koreji a jinde. Naopak umožňují pachatelům bezpráví v těchto zemích beztrestně jednat."
Kritika mezinárodních institucí
Činnost Spojených národů byla ochromena neochotou některých členů Rady bezpečnosti razantně zasáhnout proti bezpráví.
OSN se v roce, kdy strávila mnoho času jednáním o reformách a o členech svých nejdůležitějších institucí, nedokázala otevřeně postavit ke dvěma klíčovým členům - k Číně a Rusku -, kteří soustavně podřizují lidská práva vlastním úzkým politickým a ekonomickým cílům.
Také EU "strkala hlavu do písku" před porušováním lidských práv, kterého se Čína a Rusko, její významní obchodní partneři, dopouštějí, píše AI.