Varování: Do 15 let bude trpět hlady půl miliardy dětí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2012 6:33
Hlad je tichý zabiják, musíme jednat, apeluje britská organizace Save The Children
Foto: Reuters

Londýn - Podvýživou trpí každé čtvrté dítě na světě. A každou hodinu se pro tři stovky z nich stane nedostatek jídla osudným.

Vyplývá to alespoň ze zprávy britské neziskové organizace Save The Children, která v rozvojových zemích pomáhá právě těm nejmenším.

Nedostatkem potravy je ve světě postiženo na 170 milionů dětí mladších pěti let - i jejich kojících matek. Většina z hladovějících dětí (85 procent) se sice dožije dospělosti, ale pouze za cenu fyzického nebo mentálního postižení.

"Pokud nepodnikneme konkrétní kroky k nápravě, bude v následujících 15 letech v důsledku hladovění fyzicky nebo mentálně postiženo půl miliardy dětí," cituje deník The Independent Justina Forsytha, výkonného ředitele Save The Children.

Ceny potravin nezadržitelně rostou

Nedostatek potravy vede mimo jiné k neúplnému rozvoji intelektuálních dovedností. Převedeno na čísla, mají podvyživené děti statisticky o 15 bodů nižší IQ než jejich dobře živení vrstevníci.

Nejhorší je situace v Africkém rohu, děti ale hladovějí po celém světě.
Nejhorší je situace v Africkém rohu, děti ale hladovějí po celém světě. | Foto: Aktuálně.cz

Situace se navíc kvůli rostoucím cenám základních potravin neustále zhoršuje, varuje organizace. Na zdražování se podílí několik faktorů. V minulých pěti letech hrály nejvýznamnější roli nepříznivé počasí - především sucha -, orientace farmářů na biopotraviny, spekulativní nákupy nejdůležitějších komodit a v neposlední řadě ekonomická krize.

Jen za minulý rok stoupla cena potravin ve světovém průměru o čtvrtinu. Například v Keni to ale bylo o celých 40 procent. Tradičně nejhorší je situace v Africe, konkrétně v Africkém rohu.

Občanskými válkami zdecimované Somálsko se donedávna potýkalo s nejhorším hladomorem za posledních 60 let. V současné době už je sice podle OSN hladomor v oblasti zažehnán, i tak tam je ale situace jednou z nejhorších na světě.

Děti však hladovějí na celém světě. Například v rychle se rozvíjející Indii trpí podvýživou polovina dětí a mladistvých.

Pomůže olympiáda?

Hladomor v číslech

  • 450 milionů - tolika dětem během 15 let hladomor navždy poznamená život, pokud něco neuděláme.
  • 1/3 - Každé třetí dětské úmrtí souvisí s nedostatkem potravy.
  • 300 - Každou hodinu zemře hlady jedno dítě.

Každé třetí dětské úmrtí ve světě souvisí s nedostatkem potravy. Tomuto problému se přitom, upozorňuje organizace Save The Children, věnuje daleko menší pozornost než ostatním zabijákům dětí, jako jsou malárie nebo AIDS.

Zatímco počet dětských úmrtí na malárii se od roku 2000 podařil srazit o třetinu, počet úmrtí hlady klesl o pouhá 0,3 procenta.

A co konkrétního navrhuje Save The Children? Chce přimět britského premiéra Davida Camerona, aby v době konání letní olympiády v Londýně, kdy budou na ostrovech světoví lídři, uspořádal světovou konferenci o hladomoru.

Jejím cílem by mělo být sehnat 10 miliard dolarů, které by podle propočtů organizace stačily k záchraně dvou milionů životů a zabránily by postižení 60 milionů dětí.

OSN žádá peníze na pomoc saharské Africe

Jen několik hodin po zveřejnění zprávy organizace Save the Children požádala OSN členské země o 725 milionů dolarů (13,9 miliardy korun) na pomoc zemím saharské Afriky, kde je hladomorem ohroženo až 12 milionů lidí.

O mezinárodní pomoc požádalo pět zemí saharské Afriky: Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie a Niger, ve kterých byl vyhlášen stav nouze. Výkonný ředitel Organizace OSN pro výživu José Graziano da Silva řekl, že na zorganizování pomoci pro takzvané země Sahelu zbývají jen tři měsíce.

Obyvatelé zemí v saharské Africe začínají hlad pociťovat "pravidelně od května nebo června", ale letos kvůli špatné úrodě v roce 2011 a suchu hrozí, že jídlo tu začne chybět již za několik týdnů, upozornila podle AFP před týdnem Evropská komise.

 

Právě se děje

Další zprávy