Vandalové povalili náhrobky židovského hřbitova v Lodži

ČTK ČTK
20. 11. 2012 21:03
V Lodži bylo nacisty zřízené vůbec první ghetto v Polsku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Židovská obec

Varšava - Neznámí vandalové povalili kolem 20 náhrobků na židovském hřbitově v Lodži. Většina z nich měla být brzy renovována díky zahraničním sponzorům, uvedla agentura AFP s odvoláním na zástupce místní židovské komunity.

O znesvěcení hřbitova ve středopolském městě v pondělí informovala místní policie. "Probíhá vyšetřování této události," řekl Adam Kolas z tiskového oddělení lodžské policie. Náhrobní kameny byly poničeny v noci na pondělí.

Před 2. světovou válkou tvořili Židé téměř třetinu obyvatel půlmilionové Lodže. Během války, v roce 1940, tu nacisté zřídili první ghetto na území okupovaného Polska. Bylo také poslední, které zlikvidovali.

Na čtyřech kilometrech čtverečních obehnaných ostnatým drátem a izolovaných od zbytku města se tísnilo v nuzných starých domech kolem 220.000 Židů, z nichž většina nepřežila holokaust. Do "Litzmannstadt ghetta" byli deportováni také Židé z Německa, Lucemburska, Rakouska a Československa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy