Vandal vyřadil jedním řezem telefony a internet v Arizoně

ČTK ČTK
26. 2. 2015 21:25
Zdánlivě banální případ, který zasáhl desetitisíce lidí, ukazuje, jak snadno zranitelná je společnost kvůli závislosti na digitální komunikaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Phoenix - Desetitisíce počítačů a mobilních telefonů odřízl od spojení se světem na půl dne údajný vandal, který přeřízl optický kabel v arizonské poušti.

Místní policie pátrá po člověku, který ve středu znemožnil části obyvatel tohoto amerického státu provádět internetové platby či se dovolat na tísňové linky. Zdánlivě banální případ ukazuje na to, jak snadno zranitelná je společnost kvůli závislosti na digitální komunikaci, uvedla agentura AP.

Okolo středečního poledne zjistila komunikační společnost CenturyLink, že její klienti nemohou telefonovat ani se připojit k internetu. Její technici museli vyrazit do pouště a prohledávat dlouhý úsek, kde je pod zemí položen optický kabel. Ten přenáší signál několika mobilních operátorů a poskytovatelů kabelové televize a internetu. Částečně opravit se jej podařilo přibližně po šesti hodinách.

Do té doby nemohlo podle policie nejméně několik desítek tisíc lidí v oblasti jednoho z největších arizonských měst Flagstaff (údaje z dalších oblastí nebyly zveřejněny) telefonovat ze svých mobilů ani na nouzové linky, připojit se k internetu, vybírat z bankomatů či platit kartou.

Provoz sítě byl zcela obnoven až po 15 hodinách.

"Jak jsme na internetu závislí, se ukáže ve chvíli, kdy zmizí," řekl agentuře AP zaměstnanec počítačového centra na jedné z arizonských univerzit Zack Holland, podle nějž měla řada studentů kvůli nemožnosti připojit se k informační síti slzy na krajíčku.

Podobnému riziku nejsou vystaveny zdaleka všechny počítače či telefony v USA, řada z nich má záložní možnost připojení. Zvláště v odlehlých oblastech však často poškození jediného kabelu může znamenat velké problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy