Válka se šíří. Na Izrael dopadly rakety z Libanonu

Martin Novák Martin Novák, Red Zah
8. 1. 2009 10:52
Izraelské dělostřelectvo palbu neznámých útočníků opětovalo
Rakety dopadly na domy v severním Izraeli. Snímek je z města Naharíja.
Rakety dopadly na domy v severním Izraeli. Snímek je z města Naharíja. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Nejméně tři rakety odpálené z Libanonu dnes dopadly na severní část Izraele.

Jedna z nich téměř zasáhla domov důchodců ve městě Naharíja. Dva lidé byli lehce zraněni.

Izraelské dělostřelectvo odpovědělo palbou na libanonské území. "Zacílili jsme na místo, ze kterého byly střely odpáleny," řekl mluvčí izraelské armády.

Jde o první ostřelování z Libanonu od začátku ofenzívy, kterou Izrael zahájil 27. prosince proti předpokládaným pozicím palestinských ozbrojených radikálů v pásmu Gazy.

Hnutí Hizballáh v minulosti ostřelovalo židovský stát raketami Kaťuša a v létě roku 2006 svedlo s izraelskou armádou válku, trvající déle než měsíc.

Foto: Aktuálně.cz

Není ale jasné, zda tentokrát jde skutečně o akci Hizballáhu. Rakety jsou prý starší kusy, které Hizballáh už dávno nepoužívá. Podle libanonského zpravodaje televize Al-Džazíra by Hizballáh také zřejmě zaútočil více raketami, kdyby se rozhodl Izrael vyprovokovat.

Není vyloučeno, že za útokem je některá z palestinských exilových skupin sídlících v Libanonu. Vláda libanonského premiéra Fuáda Siniory raketový útok odsoudila a označila jej za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Zároveň oznámila, že nechá incident neprodleně vyšetřit.

Izraelská vláda v předchozích dnech tvrdila, že je na útoky Hizballáhu a otevření takzvané "severní fronty" připravena.

Z jihu ostřeluje izraelské území Hamás raketami, odpalovanými z pásma Gazy.

Libanonský Hizballáh je blízkým spojencem palestinské organizace Hamás. Lídr Hizballáhu Hasan Nasralláh vyzval ozbrojence Hamásu k co nejtvrdšímu odporu vůči izraelským vojákům v Gaze.

Na libanonsko-izraelské hranici jsou přítomni vojáci mezinárodních mírových sil, kteří dohlížejí na klid zbraní. Češi mezi nimi nejsou.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy