V Unii je poprvé bez práce více mužů než žen

Andrej Brabec
5. 3. 2010 14:04
V patnácti členských zemích práci s větší pravděpodobností získají ženy

Brusel - Za posledních deset let byla nezaměstnanost žen v porovnání s mužskou vždy vyšší, vlivem ekonomické krize se ale karta otočila a ženy mají od loňského května větší šanci získat práci.

Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) je důvodem propouštění v průmyslovém a stavebním sektoru, kde počet pracujících mužů jasně převažuje.

V lednu 2010 se v EU27 (současné sestavě Evropské unie) nezaměstnanost mužů pohybovala okolo 9,7 procenta, zatímco žen bez práce bylo 9,3 procenta. Nezaměstnanost byla u mužů vyšší v 15 členských zemích. V České republice však počet nezaměstnaných mužů (7,8 %) ženy nepřevýšil (8,8 %).

Největší rozdíl v nezaměstnanosti zaznamenali v Estonsku, kde nepracuje 11,2 procenta žen a 19,7 procenta mužů. Nejpozitivnější mužskou bilanci mělo Řecko, kde je počet nezaměstnaných mužů oproti ženám výrazně nižší. Muži jsou zde bez práce v 7,1 procenta případů, ženy oproti tomu v 13,5 procenta.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku bylo v Evropské unii zaměstnáno 58,7 procenta žen a 71 procent mužů, o rok dříve to bylo 59,4 procenta a 73,3 procenta.

Jediný stát, kde byla v předchozím roce zaměstnanost žen větší, byla Litva. Práci mělo 61,2 procenta žen a 59,6 procenta mužů.

Z dat také vyplývá, že přibližně každá čtvrtá žena (26 procent) bude v roce 2030 starší 65 let.

Průměrná délka života by měla podle očekávání narůstat. V roce 2030 by dle statistik Eurostatu měli muži v Evropské unii dosáhnout průměrně 80 let, u žen se předpokládá 85,3 roku. V Čechách se muži pravděpodobně dožijí 78,1 let a ženy 83,7 roků.

Češi si s internetem netykají

Eurostat monitoroval také využívání internetu. Česká republika patří mezi státy, které moderní médium pro shánění práce využívají nejméně. Uchyluje se k tomu jen osm procent českých mužů a žen. Nejčastěji práci na internetu shánějí Dánové, ženy v 27 procentech případů, muži o něco častěji, tedy v 28 procentech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy