Silné zemětřesení v Ekvádoru zabilo minimálně 350 lidí. Z trosek se ozývají hlasy přeživších

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 4. 2016 16:31
Sobotní zemětřesení v Ekvádoru si podle nové bilance vyžádalo nejméně 350 mrtvých. Dalších více než 2000 lidí utrpělo zranění. Nejvíce zasažené jsou pobřežní regiony blízko epicentra, především pak turistické letovisko Pedernales, kde byly zničeny téměř všechny domy.
Zemětřesení v Ekvádoru.
Zemětřesení v Ekvádoru. | Foto: Reuters

Quito - Počet obětí sobotního zemětřesení v Ekvádoru vzrostl na nejméně 350. Oznámil to prezident Rafael Correa. Záchranáři vytáhli přes noc ze sutin desítky mrtvých těl a úřady očekávají, že tragická bilance ještě poroste.

"Ekvádor byl ohromně těžce zasažen... Je to největší tragédie za posledních 67 let," prohlásil podle agentury Reuters otřesený prezident poté, co předčasně ukončil návštěvu Itálie a vrátil se do vlasti.

"Ve většině rozvalin existují známky života a ten je prioritou," uvedl Correa v televizním projevu.

Nejvíce zasažené jsou pobřežní oblasti blízko epicentra, především pak turistické letovisko Pedernales. Velké škody jsou hlášeny také z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo.

Otřesy o síle 7,8 stupně

Otřesy měly sílu 7,8 stupně. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které tuto jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979. Úřady se obávaly ničivých vln tsunami, varování bylo ale odvoláno.

Zemětřesení provázelo více než 160 následných otřesů, především v oblasti Pedernales. Jenom v tomto městě podle policie zahynulo 91 lidí a 60 procent domů bylo zničeno.

"Je možné slyšet, jak lidé volají ze sutin," řekl Agustin Robles, který spolu s asi 40 lidmi stál před místním stadionem ve frontě na vodu. Přeživší se záchranáři snaží vyprostit za pomoci traktorů i holýma rukama.

Na zasažená místa dopravili záchranáři v neděli více než 3000 balíčků s potravinami a téměř 8000 souprav s příslušenstvím pro přespání. Pomoc přislíbila Evropská unie, Španělsko, Peru a Mexiko. Letouny s humanitární pomocí vypravila Venezuela a sousední Kolumbie, kde byly otřesy rovněž znát. Correa již dříve vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu.

Stovky budov byly zničeny a otřesy vážně poničily komunikační síť. Podle místních médií země mobilizuje rezervy, do oblasti katastrofy míří letouny s humanitární pomocí. Pomoc dorazila z Kolumbie, Mexika, Chile a Španělska.

Výrazně bylo postiženo turistické středisko Pedernales na tichomořském pobřeží, kde podle předběžného odhadu místních úřadů možná zahynulo 300 až 400 lidí. Ve městě otřesy zničily kolem třiceti hotelů. Mezi mrtvými jsou podle sdělení úřadů dva Kanaďané.

Češi zatím nejsou mezi oběťmi

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi zemětřesení v Ekvádoru byli čeští občané. Mluvčí ministerstva Irena Valentová večer řekla, že Češi, kteří byli v systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD, se úřadu prostřednictvím textových zpráv ozvali a jsou v pořádku. Podle Valentové je ale příliš brzy na to, hovořit o definitivní bilanci.

Podle místních médií země mobilizuje rezervy, do oblasti katastrofy míří letouny s humanitární pomocí. Do akce bylo nasazeno deset tisíc vojáků a tři a půl tisíce policistů.

Oběti pocházely mimo jiné z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Otřesy měly sílu 7,8 stupně, úřady se obávaly ničivých vln tsunami. Podle viceprezidenta šlo o nejsilnější zemětřesení, které jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979. V šesti provinciích byl vyhlášen výjimečný stav.

"Třetí podlaží se kompletně propadlo na nás. Mám tam uvězněné všechny příslušníky své rodiny, děti, sestru. Je tam spousta dalších lidí. Kéž by pomoc dorazila co nejdřív," řekla BBC zoufalá obyvatelka města Manta, které patří k nejhůře postiženým.

Otřesy rovněž způsobily značné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady. Ekvádor po katastrofě zmobilizoval přes 10 tisíc příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu se stovkami záchranářů a zdravotníků vyslal do postiženého regionu. Již v sobotu se do pomoci zapojilo na 3500 policistů. Červený kříž oznámil, že se záchrannými operacemi pomáhá přes 1200 dobrovolníků.

Vybudováno bylo několik táborů pro evakuované a lidi bez přístřeší. Problémem v pátrání po přeživších a obětech jsou ale těžko přístupné oblasti a sesuvy půdy. Uzavřeno muselo být dvanáct klíčových silničních tepen. Podrobnější informace o škodách je tak možné očekávat až po rozednění.

Prezident vyhlásil výjimečný stav

Část metropole Quita se také ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho intenzitu ještě zvýšila. "Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní," uvedl v televizním projevu Glas.

Prezident Rafael Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu. Zároveň zrušil svou návštěvu Vatikánu a oznámil, že Kolumbie a Mexiko vysílají do Ekvádoru týmy záchranářů. Na komunitní síti Twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí.

"Čelíme tragédii velkého rozsahu, zemětřesení o síle 7,8 stupně je mimořádně mohutné," řekl Correa. Dodal, že stát kvůli katastrofě uvolnil z rozpočtu asi 600 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Otřesy byly po dobu 40 vteřin cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení. Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho střed byl v hloubce 20 kilometrů.

"Byla jsem doma a dívala se na film, když se všechno začalo třást. Utíkala jsem na ulici a teď nevím, co se bude dít," popsala Lorena Cazaresová, jedna z obyvatelek ekvádorské metropole. Na snímcích, které poskytla vláda, byl vidět zřícený most ve městě Guayaquil, které leží v deltě řeky Guayas vlévající se do Tichého oceánu. Na letišti ve městě Manta byla zase zničena jedna z věží.

Otřesy před několika dny zasáhly i Japonsko

Pacifické středisko pro varování před tsunami oznámilo, že některé části pobřeží Ekvádoru mohou zasáhnout vlny o výšce 30 centimetrů až jeden metr. Varování před tsunami vydalo i sousední Peru, týká se severní části země. Krizový štáb v Ekvádoru ale nad ránem evakuace odvolal, uvedla AP.

V nejvíce zasažených provinciích Esmeraldas a Manabí mobilní operátoři dočasně zrušili poplatky za textové zprávy, aby lidem umožnili snadnou komunikaci s příbuznými a známými.

Se silnými zemětřeseními se ve čtvrtek a pátek potýkalo i Japonsko a nově také tichomořský ostrovní stát Tonga, u jehož pobřeží USGS naměřila otřesy o síle 6,1 stupně. Všechny tyto oblasti spolu s Ekvádorem leží v takzvaném ohnivém kruhu, který je charakteristický častými zemětřeseními i vulkanickou činností. Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) v Postupimi ale geologické spojení mezi událostmi v Japonsku a Ekvádoru není.

 

Právě se děje

Další zprávy