V Thajsku byl zavražděn vůdce karenských povstalců

rst, pav
15. 2. 2008 11:05
Karenové bojují s barmskou juntou už 60 let
Jeden z posledních snímků vůdce KNU pořídil v pondělí fotograf agentury Reuters
Jeden z posledních snímků vůdce KNU pořídil v pondělí fotograf agentury Reuters | Foto: Reuters

Mae Sot - Vůdce největší barmské povstalecké organizace byl ve čtvrtek zastřelen ve svém domě v thajském hraničním městě Mae Sot.

Z vraždy rebelové obvinili agenty či sympatizanty barmské vojenské junty.

Mahn Shar Phan, vůdce Karenské národní unie (KNU), byl zastřelen ve svém dřevěném domě dvěma muži.

"Jeden z nich vešel do domu a v karenském jazyce se zeptal: Jak se vede, strýčku? Ten druhý se k němu připojil poté, co zaparkoval auto. Zastřelili jej najednou dvěma pistolemi," uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters sousedka zabitého vůdce Kim Suay.

Poslední rozhovor dal předák odbojných Karenů v pondělí shodou okolností právě této agentuře. Předpověděl v něm možné zintenzivnění bojů s vládnoucí juntou v souvislosti s blížícím se referendem o změně ústavy, které je plánováno na květen.

Více k tématu: Barmská junta slibuje referendum o ústavě a volby 

Zabili ho vlastní lidé?

Thajská policie už oznámila, že zná značku dopravního vozidla a že nachystala silniční zátarasy kolem celého Mae Sotu který má pověst "divokého západu".

V hraničním městě se totiž kromě povstalců, uprchlíků a ilegálních migrantů shromažďují například i pašeráci drog a jiní podnikavci. 

Kromě verze, že za Phanovou smrtí stojí barmská junta se však objevila i verze o vnitřních sporech mezi Kareny, které mohly vyústit v jeho vraždu.

KNU má spory například se svým ozbrojeným křídlem, Karenskou osvobozeneckou armádou (KLA) a také s odštěpeneckou buddhistickou frakcí.

Hse Hse, syn Mahn Shar Phana a jeden z nejvýše postavených mužů v převážně křesťanském hnutí obviňuje odštěpeneckou Demokratickou Karenskou Buddhistickou Armádu (DKBA), že se spojila s juntou a Mahn Shar Phana zavraždila. Karenští buddhističtí povstalci uzavřeli s barmskou armádou příměří v 90. letech.

Karenský odboj bude pokračovat

Karenská povstalecká armáda (na snímku) zbraně neskládá
Karenská povstalecká armáda (na snímku) zbraně neskládá | Foto: Reuters

Jak ale řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí zahraničního výboru exilové Národní rady Barmského svazu (NCUB) Soe Aung, není pravděpodobné, že by poslední vývoj mohl vést až k zastavení karenského odboje.

"Odštěpenecké skupiny, které s juntou uzavřely příměří, se mezi Kareny netěší většinové podpoře. Jejich boj by to tedy ovlivnit nemělo," řekl Soe Aung.

Karenové, jeden z mnoha národů sídlících na území dnešní Barmy (oficiální název země Myanmar opozice neuznává), bojují s vládou už více než 60 let.

Jejich boj je jedním z nejdelších neukončených konfliktů na celém světě. Začal ještě předtím, než země vyhlásila v roce 1948 nezávislost na Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy