V syrském Aleppu dojde k masakru, varují Američané

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2012 13:04
Ofenzivu chystá syrská armáda také proti městu Halab
Povstalci ovládají rozsáhlé oblasti Sýrie, armáda má ale k dispozici tanky, děla a letectvo. Na snímku zničené město v provincii Aleppo.
Povstalci ovládají rozsáhlé oblasti Sýrie, armáda má ale k dispozici tanky, děla a letectvo. Na snímku zničené město v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda chystá v Aleppu, povstalci ovládaném třímilionovém středisku obchodu a řemesel na severu Sýrie, masakr. Jsou o tom alespoň přesvědčeny Spojené státy, které situaci v zemi monitorují.

Americké ministerstvo zahraničí potvrdilo, že k Aleppu, vystavenému intenzivním útokům ze vzduchu, se z několika stran blíží kolony tanků.

Povstalci v Aleppu mají k dispozici vesměs jen kalašnikovy, kulomety a raketomety odpalované z ramene. Média ale v uplynulých dnech přinesla důkaz toho, že i oni jsou čím dál lépe vyzbrojeni.

V oblasti Aleppa se pohybovaly kolony pickupů, přičemž na některých z nich byla namontována protiletadlová dvojčata, těžké kulomety a lehké kanony s ráží 20 a více milimetrů, jaké byly k vidění během povstání proti libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Válka v Sýrii v obrazech:

"Přesně takové jsou naše obavy: totiž, že v Aleppu může dojít k masakru a že právě k tomu se nyní chystá syrský režim," řekla agentuře Reuters mluvčí ministerstva zahraničí USA Victoria Nulandová.

Předměstí Saladín, Sukarí a Fardos, nacházející se na západním okraji města, byla v uplynulých dnech vystavena intenzivnímu ostřelování z minometů. Syrská armáda použila rovněž ruské bojové helikoptéry Mi-25.

Jen ve čtvrtek zahynulo v Aleppu a jeho okolí podle povstaleckých zdrojů 34 lidí.

"Rebelové ovládají západní a východní čtvrtě a část městského centra," tvrdí protirežimní aktivista Madžíd Núr. "Vládní síly kontrolují přístupy k městu a hlavní dopravní tepny."

Z Aleppa uprchly v posledních dnech desetitisíce lidí a zamířily do venkovských oblastí při hranicích s Tureckem.

Poslanecká dezerce

Spojené státy oznámily, že budou nyní intenzivněji než doposud podporovat syrskou opozici, k přímé vojenské intervenci se však nechystají. Minulý týden selhal kvůli ruskému a čínskému vetu také v pořadí již třetí pokus prosadit rezoluci Rady bezpečnosti OSN, počítající s tvrdými sankcemi proti Asadově režimu.

Trosky v Aleppu
Trosky v Aleppu | Foto: Reuters

Ten teď stihla další dezerce, když hranice do Turecka ve čtvrtek překročila poslankyně za vládní stranu Baas Ichlás Badávíová, zvolená právě za provincii Aleppo.

"Dezertovala jsem, protože se tento tyranský režim dopouští represí a mučení na národu, který pouze žádá dodržování základních lidských práv," řekla Badáviová agentuře Reuters.

Sjednotit syrskou opozici se podle svých slov chystá brigádní generál Manáf Tlás, který do Turecka uprchl minulý týden. Tlás vystoupil s příslušným tiskovým prohlášením v Džiddě, kde se snaží získat podporu Saúdské Arábie.

Ve čtvrtek se pro změnu setkal v Ankaře s tureckým ministrem zahraničí Ahmetem Davutogluem.

Ten dnes v hlavním městě své země prohlásil, že Turecko nedopustí "na syrské straně hranic" přítomnost teroristických skupin, jako je Al-Káida či Kurdská strana pracujících (PKK).

Norský generál Robert Mood, který stojí v čele pozorovatelské mise OSN, jejíž mandát nyní končí, v rozhovoru s agenturou Reuters vyslovil názor, že "je jen otázkou času, kdy Assadův režim, který nasazuje takovou masivní vojenskou sílu a neadekvátní násilí vůči vlastnímu lidu, padne".

 

Právě se děje

Další zprávy