V Rangúnu zatkli Američana, jenž pronikl do domu Su Ťij

Pavel Vondra
7. 5. 2009 10:40
Cizinec k vězněné opoziční vůdkyni přeplaval přes jezero
John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya
John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya | Foto: Reuters

Rangún - Policie v největším barmském městě Rangúnu dnes provedla domovní prohlídku v rezidenci opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kde je tato nositelka Nobelovy ceny míru už léta držena v izolaci.

Přiměl je k tomu incident z tohoto týdne, při němž byl zatčen občan Spojených států John William Yettaw.

Tomuto 53letému Američanovi se podařilo v neděli večer, den po jeho příjezdu do Rangúnu na běžná turistická víza, nepozorovaně proniknout do domu vězněné političky a pobýt tam celé dva dny.

S plastovým kanystrem přes jezero

Informovala o tom barmská státní média a informaci od nich převzaly i zahraniční tiskové agentury. Jde o první známý případ z poslední doby, kdy se k nejslavnější politické vězenkyni v Barmě podařilo někomu bez vědomí úřadů dostat.

Snímek, který obletěl svět. V září 2007 vyšla Su Ťij nečekaně na moment před dům, aby pozdravila kolem procházející demonstrující mnichy
Snímek, který obletěl svět. V září 2007 vyšla Su Ťij nečekaně na moment před dům, aby pozdravila kolem procházející demonstrující mnichy | Foto: Reuters

Policie Yettawa zadržela ve středu brzy ráno, krátce poté, co se z hlídaného domu na University Avenue vrátil do svého hotelu stejně, jako se tam předtím dostal - s pomocí pětilitrového plastového kanystru přeplaval přes jezero Inya, na jehož březích se chátrající vila nachází.

Policisté u něj dále našli černý ruksak, kleště, fotoaparát, dvě stodolarové bankovky, menší finanční obnos v místní měně a také americký pas.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Rangúnu Richard Mei potvrdil, že se konzulární pracovníci snaží získat k zadrženému muži přístup, jak je v takových případech běžné.

Domácí vězení v rozporu se zákonem

Koncem měsíce uplyne už šest let od chvíle, co junta naposledy rozhodla o uvalení domácího vězení na vůdkyni opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) na základě Zákona o zabezpečení státu před nebezpečím ze strany rozvratných živlů.

K demonstracím za osvobození vězněné vůdkyně barmské demokratické opozice dochází na celém světě už řadu let
K demonstracím za osvobození vězněné vůdkyně barmské demokratické opozice dochází na celém světě už řadu let | Foto: Reuters

Tato norma přijatá vojenským režimem, který vládne v zemi od roku 1962, umožňuje roční sankční opatření prodloužit na maximálně pětinásobek, pokud do té doby není s danou osobou zahájeno soudní řízení.

Když junta loni arest opět prodloužila ve zjevném rozporu se zákonem, podali proti tomu právníci Aun Schan Su Ťij odvolání. To ale minulý týden úřady definitivně zamítly.

Za nezákonné před časem označila další věznění 63leté političky také pracovní skupina OSN, která se arbitrárním vězněním zabývá.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy