V Pákistánu vyhrál autokrat, kterého svrhl Mušaraf

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
13. 5. 2013 12:00
Naváz Šaríf má kontroverzní minulost, i tak vstoupí do historie své země
Foto: Reuters

Islámábád - Třiašedesátiletý Naváz Šaríf se zapsal do pákistánských dějin. V sobotních volbách totiž jeho Pákistánská muslimská liga (PML-N) přesvědčivě zvítězila.

A ačkoliv byl favoritem, málokdo očekával, že vyhraje způsobem, kdy nebude mít problém obsadit většinu v 272členném Národním shromáždění.

Pravděpodobnost, že Šaríf potřetí usedne do premiérského křesla, se téměř rovná jistotě. A podle některých není vyloučeno, že se bude chtít pomstít za příkoří z minulosti.

K moci se tak dostane politik, který má za sebou velmi pestrou kariéru.

Během posledních třiceti let, kdy se pohybuje v pákistánské politice, totiž mimo jiné přežil obvinění z korupce, období hluboké neobliby, vězení, exil a nakonec i to, že jej z premiérského křesla vyhnal vojenský převrat.

Šaría i cesta mezi jaderné velmoci

Někdejší chráněnec generála Zijáula Haka, jenž stál v čele Pákistánu v letech 1977 až 1988, byl v době svého vládnutí znám nekompromisním přístupem ke každému, kdo se pokusil zpochybňovat jeho vládu.

Spory s opozicí dokonce dospěly tak daleko, že se pokusil protlačit ústavní změnu, která by mu umožnila zavést právo šaría, napsal server BBC. A poté, co se pokusil ovládnout mocnou armádu, následoval vojenský převrat, který vynesl do čela státu generála Parvíze Mušarafa.

Šaríf naproti tomu skončil ve vězení a posléze v nuceném exilu v Saúdské Arábii. Do země se vrátil až v roce 2008, tedy v době, kdy naopak končilo panování Mušarafa. Ironií osudu je, že zatímco Šaríf momentálně slaví velkolepé volební vítězství, Mušaraf pobývá v domácím vězení a čelí několika obviněním včetně vlastizrady.

Ačkoliv mnozí Pákistánci označovali Šarífa za zkorumpovaného politika posedlého mocí, nemohou mu upřít, že to byl právě on, kdo v roce 1998 rozhodl o uskutečnění prvních nukleárních testů. Ty později Pákistán dostaly do elitního klubu jaderných velmocí.

A co Bílý dům?

Nyní mu dali hlas, aby zemi vyvedl z hluboké finanční krize. On sám ostatně tvrdí, že jeho priority jsou jasné: "Ekonomika, ekonomika, ekonomika."

Otázkou je, nakolik volba Šarífa ovlivní už tak pošramocené vztahy se Spojenými státy. Prezident Barack Obama sice vítězi pogratuloval, ovšem sám si musí být vědom toho, že předpokládaný premiér v uplynulých měsících patřil k nejhlasitějším kritikům USA.

Washington nemůže těšit ani jeho nejednoznačný postoj vůči Tálibánu. Jako jedna z mála totiž jeho partaj neodsoudila krvavé útoky islamistů, které provázely celou předvolební kampaň i samotné sobotní hlasování.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy