V Pákistánu našli tělo uneseného Brita se sťatou hlavou

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2012 18:05
Taliban u jeho těla zanechal vzkaz. Nezplatil výkupné, stojí v něm
V Pákistánu se před svým zabitím skrýval Usáma bin Ládin. Zde jeho vila při demolici
V Pákistánu se před svým zabitím skrýval Usáma bin Ládin. Zde jeho vila při demolici | Foto: Reuters

Praha/Kvéta - Brit, který v Pákistánu pracoval pro Červený kříž a kterého v lednu unesli ozbrojenci, byl nalezen ve městě Kvéta se sťatou hlavou.

Britský občan Khalil Rasjed Dale byl začátkem roku unesen, když se vracel domů z práce. V neděli bylo jeho tělo nalezeno na okraji silnice na periferii Kvéty na jihozápadě Pákistánu.

Jeho vrazi nechali u jeho těla následující vzkaz: "Toto je tělo Khalila, který byl zavražděn, protože nezaplatil výkupné."

Informaci potvrdila pákistánská policie. Ta vraždu přičetla Tálibánu.

Červený kříž v prohlášení tento "barbarský čin" odsoudil a vyjádřil soustrast rodině a přátelům svého dlouholetého pracovníka, který v minulosti působil také v Somálsku, Afghánistánu a Iráku.

Nemocnice i pro talibance

Kvéta, hlavní město provincie Balúčistán, leží nedaleko hranice s Afghánistánem a za posledních několik desítek let do něho přišly tisíce uprchlíků z této země.

"Jde o nesmyslný a krutý akt proti člověku, jehož role byla pomoct pákistánskému lidu," odsoudil vraždu britský ministr zahraničí William Hague.

Červený kříž v Kvétě provozuje nemocnice, kde lékaři ošetřují lidi zraněné ve válce v Afghánistánu, včetně povstalců z militantního islamistického hnutí Taliban.

Pákistánská vláda většinu Balúčistánu i kmenová území ležící podél afghánské hranice neovládá. Jde proto o vhodná místa, kde se dají ukrývat rukojmí.

V jednom z kmenových území, v Severním Vazíristánu, dnes při útoku amerického bezpilotního letounu zemřeli dva místní ozbrojenci. Podle agentury Reuters jde o první takový útok za necelý měsíc. Vláda v Islámábádu proti těmto akcím Američanů opakovaně protestovala, protože jde podle ní o narušení suverenity země. Také při nich prý umírá mnoho civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy