V JAR vypukly násilnosti. Bandy vraždí cizince

mih
19. 5. 2008 18:17
Centrum metropole se změnilo ve válečnou zónu
Hodiny s portrétem Nelsona Mandely. Jeho duhový motýlek odkazuje k vizi duhového národa, kde vedle sebe mají žít v harmonii všechna etnika bez rozdílu
Hodiny s portrétem Nelsona Mandely. Jeho duhový motýlek odkazuje k vizi duhového národa, kde vedle sebe mají žít v harmonii všechna etnika bez rozdílu | Foto: Pavel Vondra

Johannesburg - V Jihoafrické republice vypukly násilnosti namířené proti cizincům.

V metropoli Johannesburgu od soboty zahynulo nejméně 22 lidí. Stovky lidí byly zraněny, šest tisíc cizinců před útoky uteklo, informuje britská BBC.

V pondělí nejméně dvacet domů zločinecké bandy vypálily.

Útoky směřují hlavně proti migrantům ze sousedního Zimbabwe. Ti ze své rodné země utekli kvůli útlaku a chudobě zapříčiněné vládou prezidenta Roberta Mugabeho. V současné době jich v Jihoafrické republice žijí asi tři miliony.

Ani úkryt v kostele není bezpečný

Extremisté cizince obviňují, že stojí za rostoucí kriminalitou a dalšími sociálními problémy.

Podle korespondentky britské BBC se centrum Johannesburgu proměnilo v takřka válečnou zónu, kde hlídkuje řada ozbrojených policistů. Slzným plynem a slepými náboji brání cizince a jejich obchody, které bandy zločinců rabují.

Cizinci se ve strachu schovávají v kostelech a na policejních stanicích. Na jeden z kostelů skupina extremistů zaútočila.

Svědci útoků popisují hrůzné obrazy, kdy například skupina zločinců cizince upálila. Cizinci mají strach. "Jestli se vrátíme na ulici, budou nás chtít zabít," řekl BBC jeden s cizinců pocházející ze Zimbabwe.

Vysoká kriminalita a etnické třenice jsou v Jihoafrické republice dlouhodobým problémem.

Policie zatýká 

Jihoafričtí politici útoky odsoudili. Prezident Thabo Mbeki vytvořil komisi, která bude útoky prošetřovat. Zatím policie zatkla dvě stě lidí.

"Nemůžeme dopustit, aby byla Jihoafrická republika známou kvůli xenofobii," prohlásil Jacob Zuma, který předsedá vládnoucí straně Africký národní kongres (ANC).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy