V JAR vypukly násilnosti. Bandy vraždí cizince

mih
19. 5. 2008 18:17
Centrum metropole se změnilo ve válečnou zónu
Hodiny s portrétem Nelsona Mandely. Jeho duhový motýlek odkazuje k vizi duhového národa, kde vedle sebe mají žít v harmonii všechna etnika bez rozdílu
Hodiny s portrétem Nelsona Mandely. Jeho duhový motýlek odkazuje k vizi duhového národa, kde vedle sebe mají žít v harmonii všechna etnika bez rozdílu | Foto: Pavel Vondra

Johannesburg - V Jihoafrické republice vypukly násilnosti namířené proti cizincům.

V metropoli Johannesburgu od soboty zahynulo nejméně 22 lidí. Stovky lidí byly zraněny, šest tisíc cizinců před útoky uteklo, informuje britská BBC.

V pondělí nejméně dvacet domů zločinecké bandy vypálily.

Útoky směřují hlavně proti migrantům ze sousedního Zimbabwe. Ti ze své rodné země utekli kvůli útlaku a chudobě zapříčiněné vládou prezidenta Roberta Mugabeho. V současné době jich v Jihoafrické republice žijí asi tři miliony.

Ani úkryt v kostele není bezpečný

Extremisté cizince obviňují, že stojí za rostoucí kriminalitou a dalšími sociálními problémy.

Podle korespondentky britské BBC se centrum Johannesburgu proměnilo v takřka válečnou zónu, kde hlídkuje řada ozbrojených policistů. Slzným plynem a slepými náboji brání cizince a jejich obchody, které bandy zločinců rabují.

Cizinci se ve strachu schovávají v kostelech a na policejních stanicích. Na jeden z kostelů skupina extremistů zaútočila.

Svědci útoků popisují hrůzné obrazy, kdy například skupina zločinců cizince upálila. Cizinci mají strach. "Jestli se vrátíme na ulici, budou nás chtít zabít," řekl BBC jeden s cizinců pocházející ze Zimbabwe.

Vysoká kriminalita a etnické třenice jsou v Jihoafrické republice dlouhodobým problémem.

Policie zatýká 

Jihoafričtí politici útoky odsoudili. Prezident Thabo Mbeki vytvořil komisi, která bude útoky prošetřovat. Zatím policie zatkla dvě stě lidí.

"Nemůžeme dopustit, aby byla Jihoafrická republika známou kvůli xenofobii," prohlásil Jacob Zuma, který předsedá vládnoucí straně Africký národní kongres (ANC).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy