V Íránu začal soud s Američany obviněnými ze špionáže

Trojici hrozí až trest smrti, cílem ale může být i výměna zajatců s USA
Foto: Reuters

Teherán - V Teheránu v neděli začal proces se třemi Američany obviněnými ze špionáže.

Podlé íránské státní televize na úvod prohlásili, že jsou nevinní. Íránský zákon je může potrestat i smrtí.

Zatím není znám termín, kdy bude soud pokračovat. Trojice byla zadržena v roce 2009 na hranici s Irákem. V teheránské vazbě zůstávají dva muži, ženu Íránci loni pustili z humanitárních důvodů.

Proces začal za zavřenými dveřmi a dovnitř nebyla puštěna ani švýcarská velvyslankyně, která zastupuje zájmy Spojených států v Íránu.

Za obviněnými nesmí ani právník

Podle agentury AFP byli v soudní síni oba Američané. Jejich právník si stěžoval, že neměl možnost s klienty hovořit. Úřady mu v sobotu sdělily, že dostane příležitost krátce před dnešním jednáním.

Írán nedávno vyzval obžalovanou Sarah Shourdovou, která se mezitím vrátila do USA, aby se dostavila k řízení, jinak propadne kauce půl milionu dolarů, která byla složena za její propuštění. Právník trojice už v sobotu sdělil, že neočekává, že by se Shourdová do Íránu vrátila.

Američané byli původně obviněni jenom z nelegálního vstupu na íránské území, až později bylo obvinění rozšířeno o špionáž. Íránská státní televize Press TV na svém webu uvedla, že prokuratura má "přesvědčivé důkazy" o jejich spolupráci s americkými tajnými službami.

Jejich obhájce Masúd Šafíaí řekl, že jsou v obou případech nevinní a že bude požadovat jejich okamžité propuštění. "Detailně jsem si prostudoval obvinění a došel jsem k závěru, že obvinění ze špionáže je nepodložené," uvedl. 

Íránská justice je v rukou duchovenstva

"Otázkou zůstává vstup do Íránu. I když se potvrdí, šlo jenom o omyl, protože byli zatčeni v místě, kde hranice není označena," prohlásil. Neúmyslné překročení hranice se podle něj trestá maximálně třemi lety vězení, avšak trest může být vynesen i ve formě pokuty.

Washington stejně jako příbuzní trvá na nevině Američanů a žádá jejich propuštění.

Íránskou justici má v rukou vládnoucí duchovenstvo. Prozatím nikdo z jejích členů nevyhověl ani výzvám prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ke shovívavosti. Ahmadínežád ale také poukazoval na Íránce zadržované v USA, což dle agentury AP značí, že Írán bude chtít Američany vyměnit.

Krajané Shourdové Shane Bauer a Josh Fattal jsou ve vězení už 18 měsíců. Shourdová a Bauer jsou partneři a žili spolu v Damašku, kde Bauer pracoval jako novinář a Shourdová jako učitelka angličtiny. Fattal je jejich přítel a přijel je v červenci 2009 navštívit. Všichni tři jsou absolventy Kalifornské univerzity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy